Aktualności

Kolekcja „Historia herbu”. Odznaki ŁKS już w sprzedaży

20
18 / 11 / 2021

W ramach kolekcji „Historia herbu” przygotowaliśmy limitowaną edycję czterech odznak przedstawiających historyczne emblematy Łódzkiego Klubu Sportowego. Już wkrótce do sprzedaży trafią kolejne.

Uwaga kolekcjonerzy i kibice ŁKS-u! Z myślą o Was przygotowaliśmy limitowaną edycję niezwykłych odznak z historycznymi emblematami Łódzkiego Klubu Sportowego. Do sprzedaży trafiły właśnie pierwsze cztery!

Wydane w ramach kolekcji „Historia herbu” emblematy widoczne na odznakach został możliwie najwierniej odwzorowane, a same odznaki wykonano z wysokiej jakości materiału.

  • Komplet czterech odznak: 500 zł

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem odznak, prosimy o wiadomość mailową na adres: zamow@lkslodz.pl. Cała kolekcja będzie się składać z 12 pozycji. Już wkrótce informacja dotycząca sprzedaży kolejnych czterech odznak. Nie zwlekajcie, to limitowana edycja.


Biało-czarno-biała chorągiewka

Chorągiewka z napisem „Ł.K.S.” to obok legendarnej przeplatanki najbardziej zakorzeniony w tradycji klubu znak ŁKS-u. I trudno się temu dziwić, wszakże towarzyszyła ełkaesiakom od początku, a i pojawiła się przy okazji rejestracji klubu w 1909 roku. Chorągiewka na stałe wpisała się w historię łódzkiego klubu, a jej „młodsza siostra” (chorągiewka biało-czerwono-biała), wyjąwszy zmianę jednego koloru, jest dość wierną kopią protoplastki. To właśnie ten znak widniał na koszulkach drużyny w 1912 roku, gdy ełkaesiacy sięgnęli po pierwsze w dziejach klubu trofeum, czyli Puchar Smitha i Gilchrista.

Chorągiewka z przeplatanką

Biało-czerwono-biała chorągiewka oraz przeplatanka są od początku istnienia klubu znakami najbardziej kojarzonymi z Łódzkim Klubem Sportowym, więc odznaka będąca połączeniem obu tych emblematów zajmuje zawsze szczególne miejsce w kolekcji każdego ełkaesiaka.

Przedstawiona tutaj ełkaesiacka flaga, opatrzona datą, pełną nazwą najstarszego łódzkiego klubu oraz umieszczoną w centralnym punkcie przeplatanką, została utrwalona m.in. na wydanej w 1921 roku odznace okolicznościowej, upamiętniającej zdobycie przez piłkarzy ŁKS-u mistrzostwa Klasy A.

Przeplatanka na biało-czerwonym tle

W trakcie już ponad 113 lat istnienia Łódzkiego Klubu Sportowego słynna przeplatanka ulegała licznym retuszom kompozycyjnym i trafiła na niezliczoną ilość pamiątkowych odznak, wydawanych przez klub z różnych okazji. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje zaprezentowana tutaj przedwojenna odznaka wykonana prawdopodobnie przez znanego grawera S. Bobkowicza. Grawer ten wykonywał odznaki w dwudziestoleciu międzywojennym, należy więc przyjąć, że i ta złota przeplatanka na biało-czerwonym tle pochodzi z tego okresu. Warto przy tej okazji dodać, że ta lub bardzo podobna wersja ełkaesiackiego monogramu zdobiła w drugiej połowie lat 30. nie tylko koszulki piłkarzy Łódzkiego Klubu Sportowego, ale i drużyny piłkarzy ręcznych oraz mistrzowskiego zespołu hazeny.

Przeplatanka

Słynna kompozycja liternicza używana była przez klub już w początkowym okresie jego istnienia, pojawiała się na koszulkach piłkarzy oraz klubowych drukach wymiennie z chorągiewką. Autorem tego niezwykle drogiego sercom wielu łodzian monogramu, jak wspominał w jednej ze swych książek Jacek Bogusiak, jest były sportowiec ŁKS-u Jakub Szwarc. Najbardziej znany ełkaesiacki znak na tle innych herbów polskich klubów wyróżnia się dziś oryginalnością, lecz należy pamiętać, że w pierwszej połowie XX wieku podobne kompozycje liternicze cieszyły się dużą popularnością. Kształt liter oraz różne kompozycyjne detale kultowej przeplatanki zmieniały się z biegiem lat bardzo często, lecz najważniejsze, że legendarna przeplatanka towarzyszy ełkaesiakom z krótkimi przerwami od pierwszych lat istnienia aż do dziś i zapewne już zawsze będzie kojarzona z najstarszym łódzkim klubem.Sponsor strategiczny

Sponsorzy

Partner strategiczny

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partner techniczny

Partner medyczny