Jeszcze tu nie wygrali. Historia meczów z Rakowem w pigułce

13 / 07 / 2020

fot. Artur Kraszewski

Piłkarze Rakowa z al. Unii 2 jeszcze nie wywieźli nigdy kompletu punktów, co więcej przegrali pięć z sześciu rozegranych tutaj ligowych spotkań, w tym także ten pierwszy, na którym pojawił się jeden z najsłynniejszych europejskich trenerów XXI wieku.

José Mourinho na al. Unii 2

Pierwszy w historii ligowy pojedynek ŁKS-u z Rakowem odbył się 27 sierpnia 1994 roku w Łodzi. Zespół trenera Ryszarda Polaka pokonał częstochowian 2:0 po bramkach Grzegorza Krysiaka i Tomasza Cebuli w końcówce spotkania, a starcie ówczesnego finalisty Pucharu Polski z beniaminkiem pierwszej ligi oglądał wtedy na żywo José Mourinho.

Portugalczyk pełnił wówczas w FC Porto funkcję asystenta Bobby Robsona, a że rywalem „Smoków” w pierwszej rundzie Pucharu Zdobywców Pucharu byli właśnie łodzianie, przyszły szkoleniowiec Chelsea Londyn, Interu Mediolan, Realu Madryt i Manchesteru United otrzymał zadanie przeanalizowania gry najbliższego rywala. José Mourinho chwalił  po meczu zwłaszcza Tomasza Cebulę. – To dobry rozgrywający – przekonywał Portugalczyk.

Jeszcze tutaj nie wygrali

ŁKS jeszcze nigdy nie przegrał z Rakowem na własnym boisku. W dotychczas rozegranych w al. Unii 2 sześciu spotkaniach częstochowianie zdobyli tylko jeden punkt, a w pozostałych pięciu musieli uznać wyższość łodzian, którzy wygrywali tutaj trzykrotnie 2:0 i dwukrotnie 2:1.

Ostatnie dwa pojedynki rozegrane w Łodzi też zakończyły się sukcesem „Rycerzy Wiosny”. W poprzednim pierwszoligowym sezonie ełkaesiacy wygrali 2:0 po golach Łukaszów – Sekulskiego i Piątka, z kolei jesienią 2019 roku dwubramkowe zwycięstwo nad Rakowem zapewnili łodzianom Dani Ramirez i Ricardo Guima.

W sumie w dwunastu spotkaniach ŁKS odniósł siedem zwycięstw, Raków triumfował tylko raz (na własnym stadionie w sezonie 1996/1997), a czterokrotnie drużyny podzieliły się punktami. Bilans bramkowy: 19-9 dla ełkaesiaków.

Grali w ŁKS, grali w Rakowie

Występy zarówno w ŁKS-ie, jak i w Rakowie ma w swoim piłkarskim CV kilku zawodników, m.in. Adam Czerkas, Aghwan Papikian, Zdzisław Sławuta oraz Łukasz Sekulski, który dziś jest piłkarzem naszego klubu.

Gole dla ŁKS w meczach z Rakowem

Najskuteczniejszym piłkarzem ŁKS-u w meczach z Rakowem Częstochowa jest Tomasz Kłos. Były reprezentant Polski w starciach z drużyną spod Jasnej Góry zdobył cztery bramki. W sumie na listę strzelców w meczach z częstochowianami wpisało się piętnastu zawodników. Tym ostatnim jest Carlos Moros Gracia, który zdobył bramkę w rozegranym niedawno i zakończonym remisem 1:1 meczu w Bełchatowie.

• ⚽⚽⚽⚽ 4 gole – Tomasz Kłos
  • ⚽⚽ 2 gole – Grzegorz Krysiak
  • 1 gol – Tomasz Cebula, Grzegorz Wędzyński, Marek Saganowski, Daniel Dubicki, Krzysztof Przała, Rodrigo Carbone, Tomasz Wieszczycki, Rafał Kujawa, Łukasz Sekulski, Łukasz Piątek, Dani Ramirez, Ricardo Guima, Carlos Moros Gracia

Autor: Remek Piotrowski