Drużyna

Historia meczów z Górnikiem Zabrze w pigułce

21.06.2020

21.06.2020

Historia meczów z Górnikiem Zabrze w pigułce

fot. Artur Kraszewski

W dziewięćdziesięciu czterech dotąd rozegranych z Górnikiem Zabrze ligowych spotkaniach ełkaesiacy odnieśli 27 zwycięstw, rywale wygrali 40 spotkań, a 27 meczów zakończyło się podziałem punktów.

Koncert gry

Pierwsze w historii ekstraklasowe spotkanie ŁKS-u z Górnikiem Zabrze odbyło się 15 kwietnia 1956 roku i zakończyło się wysokim zwycięstwem łodzian 4:1. Co ciekawe, był to pierwszy mecz ełkaesiaków na własnym boisku po półrocznej przerwie, bowiem wcześniej wskutek kary nałożonej na nasz klub przez władze (pokłosie awantury, do jakiej doszło kilka miesięcy wcześniej podczas meczu z Polonią Bytom) przyszli „Rycerze Wiosny” swoje domowe spotkania rozgrywali we Wrocławiu lub Szczecinie.

– W drugiej połowie Górnik został przytłamszony energicznym i pełnym rozmachu atakiem gospodarzy – pisał po tamtym meczu „Przegląd Sportowy”, który spośród czterech zdobywców goli dla łodzian – Władysława Soporka, Kazimierza Kowalca, Henryka Pilarskiego i Wiesława Jańczyka nie mógł się nachwalić zwłaszcza tego ostatniego. – Ten jeden piłkarz wygrał mecz – przyznał po ostatnim gwizdku trener Górnika, Augustyn Dziwisz.

Dodajmy, że rok później, w kwietniu 1957 roku, ełkaesiacy pokonali Górnika w Zabrzu aż 5:1, chociaż jeszcze w pierwszej połowie stracili zawodnika i bramkę, lecz potem za sprawą czterech goli Stanisława Barana i jednego trafienia Władysława Soporka oraz dziennikarskiej wyobraźni red. Jerzego Zmarzlika z „Przeglądu Sportowego” narodzili się „Rycerzy Wiosny”.

Grali w ŁKS-ie, grali w Górniku

W ŁKS-ie występowało wielu zawodników, którzy w trakcie swojej piłkarskiej kariery reprezentowali również barwy czternastokrotnego mistrza Polski. Wśród nich są m.in.: Ensar Arifović, Krzysztof Baran, Paweł Golański, Tomasz Hajto, Dawid Jarka, Łukasz Madej, Adam Marciniak, Wojciech Łuczak, Rafał Niżnik i Adrian Świątek.

Najwyższe domowe

W 94 dotąd rozegranych spotkaniach z Górnikiem Zabrze łodzianie odnieśli 27 zwycięstw. Co ciekawe najczęściej wygrywali: 2:0 (aż siedmiokrotnie), 2:1 (sześciokrotnie) oraz 4:1 i 1:0 (pięciokrotnie). Najwyższe domowe zwycięstwo nad Górnikiem ełkaesiacy odnieśli w 1956, 1958, 1995 i 1997 roku. W każdym z tych przypadków łodzianie cieszyli się z wygranej 4:1.

Wszyscy zdobywcy goli dla ŁKS w ligowych w meczach z Górnikiem

ŁKS zdobył w spotkaniach z Górnikiem już 110 goli, a na listę strzelców w spotkaniach z tym rywalem wpisało się w sumie już 64 ełkaesiaków. Najskuteczniejszym ełkaesiakiem w meczach z Górnikiem Zabrze w ekstraklasie jest Tomasz Wieszczycki, który zdobył w tych meczach dziewięć goli. Tylko jedno trafienie mniej ma na koncie Kazimierz Kowalec.

  • ⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽ 9 goli – Tomasz Wieszczycki
  • ⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽ 8 goli – Kazimierz Kowalec
  • ⚽⚽⚽⚽⚽ 5 goli – Władysław Soporek, Stanisław Baran
  • ⚽⚽⚽⚽ 4 gole – Henryk Szymborski, Jerzy Sadek, Andrzej Milczarski, Daniel Dubicki
  • ⚽⚽⚽ 3 gole – Dariusz Podolski, Tomasz Kłos
  • ⚽⚽ 2 gole – Mieczysław Korzeniowski, Ryszard Robakiewicz, Jacek Ziober, Mirosław Trzeciak
  • ⚽ 1 gol – W. Jańczyk, Pilarski, Sass, Wieteski, Walczak, Charbicki, Hliwa, Szulc, Kaczmarek, Suski, Studniorz, Grębosz, Drozdowski, Lubański, Grzywacz, Ostalczyk, Galant, Filipiak, Sobol, Nowak, Woziński, Płachta, Klimas, Wenclewski, Kruszankin, Grad, Traczyk, Lenart, Pawlak, Kaczówka, Krysiak, Płuciennik, Wędzyński, Mięciel, Okosun, Danielewicz, Komar, Saganowski, Niżnik, Paszulewicz, Krysiński, Mysona, Madej, Arifović, Kujawa, Adamski, Świątek, Madejski, Szałachowski, Ramirez

Autor: Remek Piotrowski