Od Soczyńskiego do Sekulskiego. Historia meczów z GKS-em Jastrzębie

07 / 05 / 2021

fot. Łukasz Grochala / Cyfrasport

W niedzielę dojdzie do ósmego ligowego starcia ŁKS-u z GKS-em Jastrzębie. Na początku tej rywalizacji łodzianom szło jak po grudzie, ale już wszystkie punkty w trzech ostatnich meczach padły ich łupem.

W drugiej połowie lat 80., dzięki zwycięstwu w barażowym starciu nad Piastem Nowa Ruda, GKS Jastrzębie awansował do piłkarskiej elity i to właśnie w ekstraklasie, w sezonie 1988/1989, doszło do dwóch pierwszych konfrontacji tego zespołu z Łódzkim Klubem Sportowym.

Komentator w barwach ŁKS-u

Zdaniem ekspertów tamtą drużynę ŁKS-u z Jackiem Zioberem, Markiem Chojnackim, Zdzisławem Leszczyńskim, Jackiem Traczykiem, Sławomirem Majakiem, Adamem Gradem czy Tomaszem Jasiną stać było na wiele. Niestety, zespół grał w kratkę, a i zawiódł 6 listopada 1988 roku, gdy po słabym, na domiar złego bezbramkowym meczu, podzielił się punktami z beniaminkiem.

– Miałem okazję grać i trenować z kilkoma uznanymi zawodnikami. Do tego dochodził niezły poziom prezentowany przez drużynę – mówił o tamtym ŁKS-ie Tomasz Jasina, uczestnik rewanżowego spotkania łodzian z GKS-em, który rozegrano w połowie czerwca 1989 roku i który był pożegnalnym meczem znanego dziś komentatora sportowego w barwach naszego klubu.

fot. Jakub Piasecki / Cyfrasport

Drużyny znów podzieliły się punktami. Jacek Ziober i Tomasz Wieszczycki raz po raz atakowali bramkę GKS-u, ale to goście zadali pierwszy cios za sprawą uderzenia Ryszarda Krausa. Po bramce dla przyjezdnych ŁKS uzyskał miażdżącą przewagę, lecz do bramki GKS-u trafił tylko Piotr Soczyński.

Ostatnie mecze

Ełkaesiacy nie potrafili wygrać z GKS-em także blisko trzydzieści lat później, kiedy drużyny spotkały się w drugiej lidze. Najpierw w Łodzi padł remis 1:1 (gola dla gospodarzy zdobył Piotr Pyrdoł), natomiast w rewanżu górą był zespół ze Śląska (0:1), więc i tych dwóch starć z zespołem z Jastrzębia łodzianie nie mogli zaliczyć do udanych. Szczęście w nieszczęściu, wszystko zakończyło się happy endem – ŁKS wraz właśnie z GKS-em i Wartą Poznań awansował na zaplecze ekstraklasy, tam natomiast wygrał z zespołem z Jastrzębia trzy kolejne mecze.

W Łodzi zespół prowadzony wówczas jeszcze przez trenera Kazimierza Moskala wygrał 2:0 po golach Rafała Kujawy i Maksymiliana Rozwandowicza, natomiast w rewanżu sprawę załatwił Łukasz Sekulski. Dzięki dwóm trafieniom napastnika, „Rycerze Wiosny” nie tylko zgarnęli komplet punktów, ale i wywalczyli awans do ekstraklasy. Ostatnia wyprawa do Jastrzębia też zakończyła się sukcesem łodzian, bo jesienią ubiegłego roku zwycięstwo zapewniły ełkaesiakom bramki Antonio Domingueza, Tomasza Nawotki i Łukasza Sekulskiego.

Wszystkie ligowe gole dla ŁKS-u w meczach z GKS-em Jastrzębie

⚽⚽⚽ – Łukasz Sekulski

⚽ – Piotr Soczyński, Piotr Pyrdoł, Rafał Kujawa, Maksymilian Rozwandowicz, Antonio Dominguez, Tomasz Nawotka