„Turniej na wielki plus”. Eneris Cup 2022

Akademia

„Turniej na wielki plus”. Eneris Cup 2022

05.12.2022

05.12.2022

Gol za golem, uśmiech za uśmiechem, a po meczu przybijamy piątkę z rywalem, bo w sportowej rywalizacji to jest zawsze najważniejsze. W niedzielę odbyła się pierwsza edycja Eneris Cup, w której wzięło udział sześć drużyn z województwa łódzkiego.

Uśmiechów było cała masa, ale straconych piłek nie było w ogóle, bo gdy do sportowej rywalizacji stają najmłodsi spodziewać się możesz wszystkiego, ale na pewno nie gry na pół gwizdka. W niedzielę w Łódź Sport Arenie im. Józefa Żylińskiego w Łodzi sześć drużyn – Orzeł Piątkowisko, Milan Club Polonia Łódź, Football Academy Łódź Retkina, Teofilek Łódź, KAS Konstantynów Łódzki i Akademia ŁKS – spotkało się na pierwszej odsłonie turnieju halowego w piłce nożnej Eneris Cup.

Zapytaliśmy uczestników, czym jest dla nich ten turniej – zabawą, okazją do sprawdzenia się na tle innych drużyn, czy może przede wszystkim zabawą?

– Wszystkim po trochu. Do gry musieliśmy wytypować dziesięciu chłopców spośród dwudziestu, więc na pewno jest formą nagrody za ich systematyczność, za postęp i ich codzienne zaangażowanie. Jest też i to przede wszystkim, świetną zabawą. Gra w takiej pięknej hali, w dodatku z publicznością, to zawsze świetna sprawa – stwierdził Jarosław Byczkowski, który wraz z Radosławem Bieniasem opiekuje się w Akademii ŁKS najmłodszymi drużynami, a i odpowiada za treningi naborowe. – Nie przejmujemy się wynikiem, nie liczymy goli, chcemy dobrze się bawić, ale oczywiście zawodnicy wiedzą doskonale, jak trenujemy w tygodniu, więc jest w tej zabawie element realizowania pewnych naszych założeń. W trakcie tego chcemy dobrze się bawić, a przy okazji zwracać uwagę na szczegóły, nad którymi pracujemy w tygodniu.

Młodzi piłkarze i piłkarki (tak, nie zabrakło też dziewczynek) z rocznika 2015 rywalizowali systemem każdy z każdym. Nie wynik był tu najważniejszy, co nie oznacza, że nie oglądaliśmy w niedzielę wielu ciekawych akcji i pięknych goli. Szybka kontaktowa gra sprzyjała ofensywie, więc trafiali nasi młodzi zawodnicy – z dystansu, z bliska, po indywidualnych dryblingach i koronkowych akcjach. Innymi słowy, było na czym oko zawiesić.

Nikt nie zapomniał przy tym, co jest najważniejsze w sporcie, więc po zakończeniu każdego z piętnastu meczów (pojedyncze spotkanie trwało 20 minut) trenerzy pamiętali o tym, żeby ich podopieczni podziękowali rywalom na sportową walkę i przybili szczerą piątkę ze swoimi kolegami z innych klubów. Dzięki temu, tak jak dzięki staraniom naszego sponsora – firmy Eneris – oraz obecności kibiców (rodzice też stanęli na wysokości zadania zagrzewając do ataku i pocieszając, gdy akurat coś nie wyszło) wszyscy bawili się w naszym odczuciu bardzo dobrze.

– Piłka dziecięca bardzo różni się piłki dorosłej. Ci chłopcy chcą strzelać gola za golem. Czy zdobyli ich już pięć czy sześć, idą po następne. Cieszymy się, że są tak zaangażowani. Zachęcamy ich, żeby podejmowali ryzyko, wchodzili w dryblingi, a gdy stracą piłkę próbowali szybko ją odzyskać. Turniej na wielki plus. Ważne też jest to, że nie było czekania. Mecz po meczu. Wysokie tempo. A to, że chłopaki spotkali się z kolegami ze szkoły i przedszkola, przybijali z nimi piątki; to, że widzieliśmy uśmiech na ich twarzach, jest dla nas trenerów najważniejsze i nie ukrywam, sprawiło nam wszystkim wiele frajdy – mówi Jarosław Byczkowski, czyli trener z najdłuższym stażem w Akademii ŁKS.

Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że pierwszą edycję turnieju Eneris Cup wygrała Akademia ŁKS, ale gorące brawa należą się wszystkim zawodnikom i zawodniczkom z Milan Club Polonia Łódź (2. miejsce), Teofilek Łódź (3. miejsce), KAS Konstantynów ŁódzkiFootball Academy Łódź Retkina i Orła Piątkowisko (dodajmy, że Teofilek, KAS i FA Academy to kluby partnerskie Akademii ŁKS).

Najlepszym piłkarzem turnieju wybrano Jakuba Okońskiego z Akademii ŁKS. Królem strzelców z 15 golami na koncie został Danil Sushko z Milan Club Polonia Łódź, a wyróżnienie dla najlepszego bramkarza powędrowało do Tymona Walczaka z Teofilek Łódź.

Turniej Eneris Cup 2022 Patronatem Honorowym objął Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Sponsorem turnieju jest firma Eneris, główny sponsor Akademii ŁKS, która od lat specjalizuje się w zarządzaniu gospodarką i przetwarzaniem odpadów i dzięki której turniej był świetną okazją do popularyzowania świadomości ekologicznej. W trakcie imprezy na telebimach odbyła się przedpremierowa projekcja filmów przygotowanych przez Akademię ŁKS we współpracy właśnie z firmą Eneris, które dotyczyły m.in. poprawnej segregacji śmieci i dbaniu o środowisko.

Bogata galeria zdjęć TUTAJ.

Uczestnicy Eneris Cup 2022 (U-8)

  • Orzeł Piątkowisko
  • Milan Club Polonia Łódź
  • Football Academy Łódź Retkinia
  • Teofilek Łódź
  • KAS Konstantynów Łódzki
  • ŁKS Łódź