15.04.2020

15.04.2020

To jeszcze nie czas na podsumowanie rozgrywek piłkarskich, ale rzut oka na wybrane statystyki pozwoli przypomnieć kilka ciekawych faktów z bieżącego sezonu ekstraklasy w kontekście ŁKS.

Bramki zdobyte, bramki stracone

Piłkarze ŁKS w dwudziestu sześciu dotąd rozegranych kolejkach zdobyli 25 goli. Nasi piłkarze najgroźniejsi okazali się w pierwszym kwadransie drugiej połowy, bo w tym fragmencie spotkań trafili do siatki rywali w sumie aż dziewięciokrotnie. Najwięcej kłopotów mieli natomiast w ostatnim kwadransie – między 76 minutą a ostatnim gwizdkiem rywale zdobyli jedenaście goli.

BRAMKI ZDOBYTE:

• 1 min. – 15 min.: 3 bramki
  • 16 min. – 30 min.: 7 bramki
  • 31 min. – 45+ min.: 3 bramki
  • 46 min. – 60 min.: 9 bramki
  • 61 min. – 75 min.: 1 bramka
  • 76 min. – 90+ min.: 2 bramki

Pierwsza połowa: 13 bramek
Druga połowa: 12 bramek

BRAMKI STRACONE:

• 1 min. – 15 min.: 4 bramki
  • 16 min. – 30 min.: 7 bramek
  • 31 min. – 45+ min.: 6 bramek
  • 46 min. – 60 min.: 8 bramek
  • 61 min. – 75 min.: 8 bramek
  • 76 min. – 90+ min.: 11 bramek

Pierwsza połowa: 17 bramek
Druga połowa: 27 bramek

Pierwsza bramka

Ełkaesiacy w dziesięciu z dwudziestu sześciu spotkań jako pierwsi zdobywali gole. W pięciu przypadkach to oni cieszyli się po ostatnim gwizdku z kompletu punktów, raz mecz zakończył się podziałem punktów, a w czterech z takich spotkań rywale odrabiali straty i koniec końców przechylali szalę zwycięstwa na swoją stronę (1). Jeśli natomiast ŁKS pierwszy tracił gola zwykle nie zdobywał punktów (1 remis i 12 porażek) (2).

ŁKS prowadził do przerwy w tym sezonie sześć razy – czterokrotnie zdobywał komplet punktów, natomiast dwukrotnie to przeciwnik okazywał się w drugiej połowie lepszy i wygrywał spotkanie (3). Jeśli to rywale schodzili do szatni z prowadzeniem w garści w każdym przypadku okazywali się lepsi także po ostatnim gwizdku (7 spotkań) (4).

Gole

Jak już wspomnieliśmy ŁKS zdobył w tym sezonie 25 goli. Większość z nich, bo aż 23 trafienia to uderzenia z pola karnego. Autorami dwóch trafień zza szesnastki są Rafał Kujawa i Ricardo Guima. Co ciekawe aż dziewięć goli łodzianie zdobyli strzelając na bramkę spoza jej tzw. światła.

Zdobywcy goli dla ŁKS:

• 6 goli – Dani Ramírez
  • 4 gole – Łukasz Sekulski, Rafał Kujawa
  • 2 gole – Ricardo Guima
  • 1 gol – Maksymilian Rozwandowicz, Piotr Pyrdoł, Jan Grzesik, Jan Sobociński, Maciej Wolski, Łukasz Piątek, Carlos Moros Gracia, Antonio Dominguez, Adam Ratajczyk

Asysty przy golach dla ŁKS

• 4 asysty – Dani Ramirez
  • 2 asysty – Piotr Pyrdoł, Maciej Wolski
  • 1 asysta – Patryk Bryła, Jan Grzesik, Łukasz Sekulski, Pirulo, Michał Trąbka, Carlos Moros Gracia, Jakub Wróbel

Stałe fragmenty gry

Łódzcy piłkarze zdobyli w tym sezonie jedenaście goli po stałych fragmentach gry. Najwięcej z nich to zasługa skutecznie egzekwowanych rzutów karnych (6 goli – najwięcej w lidze). Dwukrotnie trafili ełkaesiacy do siatki po uprzednim wykonaniu rzutu rożnego i trzykrotnie po rzutach wolnych. W sumie więc 44 proc. wszystkich zdobytych przez ŁKS goli to trafienia po stałych fragmentach gry i pod tym względem skuteczniejsi od ełkaesiaków są w lidze tylko Wisła Płock (56 proc.) i Raków Częstochowa (50 proc.).

Młodzieżowcy

• Jan Sobociński – 21 występów (1809 minut) / 1 gol
  • Piotr Pyrdoł – 10 występów (505 minut) / 1 gol
  • Adam Ratajczyk – 7 występów (366 minut) / 1 gol
  • Przemysław Sajdak – 3 występy (159 minut)

Polacy

Pod względem liczby polskich zawodników w wyjściowej jedenastce ŁKS uległ w lidze tylko Wiśle Kraków. W zespole „Białej Gwiazdy” ta średnio wynosi: 8, natomiast w ŁKS ok. 7,8.

Najwięcej czasu na boisku w lidze:

1. Jan Grzesik – 1994 minuty (23 spotkania)
  2. Jan Sobociński – 1809 minut (21 spotkań)
  3. Dani Ramirez – 1737 minut (20 spotkań)
  4. Arkadiusz Malarz – 1620 minut (18 spotkań)
  5. Łukasz Piątek – 1546 minut (21 spotkań)
  6. Ricardo Guima – 1506 minut (20 spotkań)

Średnia punktów zdobytych na mecz przez ŁKS wiosną, gdy na boisku byli…

W 2020 roku ŁKS zdobywał średnio 1 pkt na mecz (sześć meczów – sześć punktów). Jak obecność na boisku poszczególnych zawodników przekładała się na średnią liczbę punktów zdobytych na mecz? Na to pytanie odpowiadamy poniżej, warto jednak pamiętać, że to tylko statystyczna zabawa i poszczególnych wartości nie ma sensu porównywać.