Ciekawe, że… Przed Cracovią

21 / 09 / 2021

fot. Łukasz Skwiot / Cyfrasport

Czwartkowe starcie z Cracovią będzie trzecią konfrontacją tych drużyn w rozgrywkach Pucharu Polski.

• Do pierwszego pucharowego starcia ełkaesiaków z Cracovią doszło 10 września 1980 roku. W 1/16 finału lepsi okazali się łodzianie dzięki bramce Witolda Nowaka.
  • Ostatnie spotkanie w Pucharze Polski z Cracovią rozegraliśmy 13 lat temu. Tym razem górą były „Pasy”, które wygrały w Krakowie 3:0.
  • Cracovia, podobnie jak ŁKS, raz sięgnęła po Puchar Polski. Krakowianie triumfowali w tych rozgrywkach niedawno, bo w 2020 roku, natomiast ełkaesiacy wznieśli trofeum w 1957 roku.
  • We wspomnianym wyżej ostatnim pucharowym meczu z Cracovią rozegranym 13 lat temu w barwach ŁKS-u wystąpił Adam Marciniak, który ma szansę na występ także w najbliższy czwartek.
  • W XXI wieku piłkarze ŁKS-u jedenastokrotnie zdołali pokonać pierwszą przeszkodę w rozgrywkach Pucharu Polski. Ełkaesiacy okazali się w tym czasie lepsi od Kaszubii Kościerzyna, Włókniarza Kietrz, Warty Sieradz, Unii Janikowo, Szczakowianki Jaworzno, Startu Otwock, Motoru Lublin, Olimpii Elbląg, Termaliki Bruk-Bet Nieciecza, Zagłębia Sosnowiec i Śląska Wrocław.
  • Czwartkowe spotkanie będzie dopiero pierwszą pucharową konfrontacją ŁKS-u z Cracovią w Łodzi.
  • Trener Michał Probierz w czwartek zasiądzie na ławce trenerskiej Cracovii. Szkoleniowiec w przeszłości prowadził ŁKS, w tym także w jednym spotkaniu Pucharu Polski. Ełkaesiacy pod jego wodzą przegrali dziesięć lat temu (21 września 2011 roku) z Ruchem Chorzów w 1/16 finału.
  • Ośmiu spośród obecnych piłkarzy ŁKS zdobyło gola w barwach naszego klubu w rozgrywkach Pucharu Polski. Do bramki trafili Pirulo, Michał Trąbka, Antonio Dominguez, Piotr Gryszkiewicz, Samuel Corral, Kelechukwu Ibe-Torti, Jan Sobociński i Piotr Janczukowicz.
  • ŁKS 12 razy awansował do kolejnej rundy z 1/32 finału Pucharu Polski, wygrał 39 starć w 1/16 finału PP, wygrał 21 pojedynków w 1/8 finału PP, 7 razy triumfował w ćwierćfinale PP, wygrał 2 pojedynki półfinałowe i raz wygrał także finał tych rozgrywek.