Aktualności

Arka Gdynia – ŁKS. Pojedynek statystyczny

2
09 / 07 / 2020

fot. Artur Kraszewski

W sobotę ełkaesiacy zmierzą się z Arką, z którą w lidze jeszcze nigdy nie wygrali na wyjeździe. Sprawdźcie przed meczem kilka ciekawostek statystycznych.

  • Trener Wojciech Stawowy rywalizował z Arką Gdynia jako szkoleniowiec pięciokrotnie i jeszcze nigdy z tym zespołem nie przegrał. Prowadzone przez niego drużyny dwa mecze wygrały i trzy zremisowały, więc zespoły trenera Wojciecha Stawowego zdobywają w starciach z Arką średnio 1,80 pkt na mecz.
  • Arka Gdynia po wznowieniu rozgrywek w maju zdobyła dziewięć punktów. Ełkaesiacy w tym czasie zremisowali jeden mecz (1:1 z Rakowem Częstochowa w Bełchatowie).
  • ŁKS jest czwartą drużyną PKO Ekstraklasy, która najczęściej łapie rywali na spalonym.
  • Arka najgroźniejsza jest w ostatnim kwadransie spotkania (a dokładnie: między 76. minutą a końcem doliczonego czasu gry), bo w tej fazie meczu gdynianie zdobyli już dziesięć goli. Co ciekawe, także w tym fragmencie spotkania zespół z Trójmiasta najczęściej traci bramki (w sumie 16 goli). Ełkaesiacy nadal najskuteczniejsi są w pierwszym kwadransie drugiej połowy (9 goli), a najczęściej tracą gole w pierwszym, drugim i ostatnim kwadransie drugiej połowy (po 11 goli).
  • ŁKS i Arka znajdują się w ścisłej czołówce klasyfikacji drużyn najczęściej przekraczających przepisy. Ełkaesiacy zajmują w tym rankingu trzecie miejsce, a gdynianie – drugie. Więcej fauli mają na koncie w tym sezonie tylko piłkarze Korony Kielce.
  • Arkowcy w bieżących rozgrywkach zdobyli 16 goli po stałych fragmentach gry. ŁKS za ich sprawą wzbogacił dorobek bramkowy o 13 trafień.
  • W obecnym sezonie gole dla ŁKS-u zdobyło czternastu zawodników (w piątkowym meczu z Wisłą Kraków do tej listy dołączył Pirulo). Dla Arkowców trafiało do siatki dziewięciu piłkarzy. Najskuteczniejsi są Marko Vejinović (8 goli), Maciej Jankowski (7 goli) i Michał Nalepa (6 goli).
  • Posiadanie piłki na pewno nie jest jedną z najważniejszych statystyk, ale procent ten daje wyobrażenie o sposobie gry poszczególnych zespołów. Ełkaesiacy to zaraz po Lechu Poznań zespół, który najrzadziej rozstaje się z futbolówką (średnia ok. 54 proc. na mecz), z kolei arkowcy mają zgoła inny pomysł na grę (średnia poniżej 50 proc.).
  • W dziesięciu ostatnich meczach Arki z ŁKS-em, łodzianie odnieśli dwa zwycięstwa (1:0 i 3:0), trzy mecze zakończyły się podziałem punktów, a pozostałych pięć pojedynków na swoją korzyść rozstrzygnęli gdynianie. W Gdyni łodzianie nigdy jeszcze nie wygrali z Arką.
  • ŁKS rozegrał z Arką już 34 ligowe spotkania. Ostatnie zwycięstwo nad gdynianami łodzianie odnieśli jedenaście lat temu, gdy wiosną 2009 roku „Rycerze Wiosny” pokonali zespół z Trójmiasta 3:0 po golach Marcina Smolińskiego, Vahana Gevorgyana i Piotra  Świerczewskiego.

Autor: Remek Piotrowski


Sponsor strategiczny

Sponsorzy

Partner strategiczny

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partner techniczny

Partner medyczny

[FM_form id="1"]