Drużyna

11 derbowych ciekawostek

20.10.2021

20.10.2021

fot. Łukasz Grochala / Cyfrasport

Wiecie, że najwięcej emocji w derbach Łodzi należy spodziewać się w ostatnim kwadransie pierwszej połowy, bo właśnie wtedy padło już 37 goli? Więcej derbowych ciekawostek w naszym artykule.

 • Piłkarze ŁKS-u są niepokonani w derbach Łodzi od jedenastu lat. W sześciu ostatnich spotkaniach ełkaesiacy dwukrotnie cieszyli się z kompletu punktów, a cztery pozostałe mecze zakończyły się remisem.
 • Najwięcej emocji w derbach Łodzi należy spodziewać się w ostatnim kwadransie pierwszej połowy, bo właśnie wtedy pada najwięcej goli. Pomiędzy 31. a 45. minutą ełkaesiacy zdobyli 18 goli, a piłkarze Widzewa jednego więcej. Dodajmy do tego, że ełkaesiacy trzykrotnie cieszyli się w derbach Łodzi z gola w 90. minucie, chociaż żaden z nich nie zapewnił ŁKS-owi zwycięstwa.
 • Najwięcej meczów derbowych rozegrali dwaj ełkaesiacy. Marek Chojnacki wystąpił w 25 spotkaniach z Widzewem, a tylko jedno spotkanie mniej ma na koncie Witold Bendkowski.
 • W 1948 roku rozegrano dwa pierwsze derbowe starcia ŁKS-u z Widzewem w najwyższej klasie rozgrywkowej. Oba spotkania zakończyły się wysokimi zwycięstwami ełkaesiaków – 6:2 i 6:1.
 • Pierwsze ligowe zwycięstwo na stadionie Widzewa piłkarze ŁKS-u odnieśli dopiero jesienią 1993 roku, kiedy wygrali 1:0 po golu Jacka Płuciennika (w 1948 roku oba mecze rozegrano na stadionie w al. Unii 2).
 • ŁKS odniósł na stadionie Widzewa cztery ligowe zwycięstwa. Co ciekawe, dwa z nich dzięki bramkom Marcinów (Danielewicza i Mięciela) i obu zdobytych w 84. minucie. W poprzednim sezonie ełkaesiacy wygrali na Widzewie 2:0 po golach Maksymiliana Rozwandowicza i Adriana Klimczaka.
 • Na liście zdobywców ligowych goli dla ŁKS-u jest trzech obcokrajowców. Bramki w meczach z Widzewem mają na koncie Jewhen Radionow, Pirulo i Ricardinho. Poprzedni derbowy pojedynek był więc dopiero pierwszym w historii, w którym gole dla ełkaesiaków zdobywali wyłącznie obcokrajowcy.
 • ŁKS rywalizował w Łodzi nie tylko z Widzewem. Jeszcze przed pierwszą wojną światową nasi piłkarze toczyli zacięte boje m.in. z Newcastle, Unionem i Towarzystwem Miłośników Rozwoju Fizycznego na Widzewie. W dwudziestoleciu międzywojennym łódzkim szlagierem nazywano starcia ŁKS-u z Klubem Turystów, a na przełomie lat 60. i 70. ełkaesiacy rywalizowali także z Włókniarzem i Startem.
 • Słynne powiedzenie trenera Leszka Jezierskiego o „punktach, które zostały w Łodzi” dotyczy zwycięstw ełkaesiaków nad lokalnym rywalem odniesionych w drugiej połowie lat 80.
 • „Rycerze Wiosny” trzykrotnie w latach 80. wyeliminowali Widzew w 1/8 finału rozgrywek Pucharu Polski.
 • Pierwszy mecz rangi mistrzowskiej ŁKS-u z Widzewem odbył się 9 maja 1926 roku. Tamtego dnia, na zakończenie pierwszej rundy zmagań w łódzkiej klasie A, których stawką był awans do mistrzostw Polski, ełkaesiacy pokonali lokalnego rywala 5:2 (wygrali 7:1 rewanż). Kilka tygodni wcześniej drużyny zmierzyły się w premierowej edycji Pucharu Polski i także tutaj górą okazał się ŁKS, bo drużyna „czerwonych”, jak wówczas wszyscy nazywali ełkaesiaków, wygrała 3:0.

Derbowe kwadranse w lidze:

Kwadranse / gole dla ŁKS-u / gole dla Widzewa

 • 1 – 15 minuta: 12 goli dla ŁKS-u / 13 goli dla Widzewa
 • 16 – 30 minuta: 6 goli / 21 goli
 • 31 – 45+ minuta: 18 goli / 19 goli
 • 46 – 60 minuta: 14 goli / 17 goli
 • 61 – 75 minuta: 7 goli / 12 goli
 • 76 – 90+ minuta: 11 goli / 13 goli

Ligowy bilans ŁKS vs. Widzew Łódź

 • Meczów w lidze: 66 (ekstraklasa, I liga, III liga)
 • Zwycięstw ŁKS-u / Remisów / Porażek: 13 / 26 / 27
 • Bramki: 68:93
 • Najwięcej goli dla ŁKS-u: Longin Janeczek (5)
 • Najwyższe zwycięstwo ŁKS-u: 6:1
 • Ostatni mecz: 2:2 (Pirulo, Ricardinho)

Wszyscy zdobywcy goli dla ŁKS w ligowych derbach z Widzewem:

 • ⚽⚽⚽⚽⚽  – Longin Janeczek
 • ⚽⚽⚽⚽  – Marek Saganowski
 • ⚽⚽⚽ –  Jacek Płuciennik
 • ⚽⚽  – Stanisław Baran, Marian Łącz, Krzysztof Baran, Marek Chojnacki, Marek Dziuba, Marek Płachta, Piotr Soczyński, Zdzisław Leszczyński, Marcin Mięciel, Rafał Niżnik, Tomasz Wieszczycki
 • ⚽  – Tadeusz Łuć, Ryszard Pietrzak, Tadeusz Hogendorf, Jan Mszyca, Jan Sobol, Andrzej Drozdowski, Witold Nowak, Henryk Miłoszewicz, Dariusz Gajda, Grzegorz Sybilski, Arkadiusz Klimas, Ryszard Robakiewicz, Dariusz Podolski, Jacek Ziober, Bohdan Żurowski, Tomasz Cebula, Grzegorz Krysiak, Marcin Danielewicz, Mirosław Trzeciak, Zbigniew Wyciszkiewicz, Dariusz Kłus, Jarosław Piątkowski, Robert Łakomy, Łukasz Madej, Marcin Adamski, Tomasz Kłos, Mariusz Mowlik, Rafał Kujawa, Jewhen Radionow, Maksym Kowal, Maksymilian Rozwandowicz, Adrian Klimczak, Pirulo, Ricardinho