W Łodzi z Radomiakiem w elicie po 40 latach

W Łodzi z Radomiakiem w elicie po 40 latach

fot. Radosław Jóźwiak / Cyfrasport

W niedzielę dojdzie do czternastej ligowej rywalizacji ełkaesiaków z Radomiakiem. Na ekstraklasowe starcie tych drużyn w Łodzi czekaliśmy aż 40 lat.

• Pierwszego w historii starcia ełkaesiaków z Radomiakiem statystycy nie wliczają do bilansu, bo zostało one rozegrane w 1946 roku w ramach 1/4 finału mistrzostw Polski, wówczas jeszcze nie rozgrywanych systemem ligowym. W obecności 10 tys. widzów ŁKS pokonał Radomiaka 3:1 po golach Stanisława Barana, Ryszarda Pietrzaka i Mariana Łącza.
  • Co ciekawe, z tym pierwszym mistrzowskim spotkaniem wiąże się pewna mrożąca krew w żyłach kryminalna historia. Kilka godzin po meczu w kamienicy przy zbiegu ulic Żwirki i Żeromskiego uzbrojony w rewolwer nieznany sprawca napadł na skarbnika łódzkiego klubu. Łupem bandyty padła wówczas skórzana teczka z ponad 200 tys. zł, które ŁKS zarobił z tytułu sprzedaży biletów na mecz z Radomiakiem.
  • Jedynym piłkarzem Radomiaka, który wystąpił w reprezentacji Polski jest Marian Czachor, który w 1947 roku zagrał w meczu z Węgrami. Co ciekawe, to ten piłkarz jest autorem pierwszego gola dla Radomiaka w meczach z ŁKS-em (honorowe trafienie w 1946 roku we wspomnianym wyżej meczu).
  • Jedyny jak dotąd ekstraklasowy pojedynek ŁKS-u z Radomiakiem w Łodzi został rozegrany 15 sierpnia 1984 roku i zakończył niespodzianką, bo po bramce Mirosława Sajewicza wygrali goście (ich pierwszy wyjazdowy mecz w elicie w historii). Ełkaesiacy za tę wpadkę zrewanżowali się wiosną 1985, wygrywając w Radomiu po golach Krzysztofa Kasztelana i Krzysztofa Barana.
  • Za najważniejsze zwycięstwo ŁKS-u nad Radomiakiem należy uznać to odniesione 3 czerwca 2006 w al. Unii 2. Zwycięski gol Igora Sypniewskiego w jego pożegnalnym występie w barwach łódzkiego klubu zapewnił wtedy ełkaesiakom awans do Ekstraklasy.
  • Ostatnie ligowe zwycięstwo nad Radomiakiem ełkaesiacy odnieśli w 2018 roku, czyli w sezonie zakończonym awansem do pierwszej ligi. ŁKS wygrał wtedy 3:0 po golach Patryka Bryły, Wojciecha Łuczaka i Maksymiliana Rozwandowicza (poniżej skrót).
  • Ostatni ligowy mecz z Radomiakiem w Łodzi rozegraliśmy na zapleczu elity w kwietniu trzy lata temu (1:1 po golach Ricardinho i Michała Kaputa).

Bilans ligowy: ŁKS vs. Radomiak

• Liczba meczów: 13
  • Liczba meczów w Ekstraklasie: 3
  • Zwycięstwa ŁKS-u | remisy | porażki: 6 | 3 | 4