fot. Artur Kraszewski
Przed defensywą ŁKS-u stoi w Lubinie poważne wyzwanie. Piłkarze Zagłębia to po Legii i Lechu najskuteczniejsza drużyna na własnym boisku. „Miedziowi” zdobyli tam już 30 goli.
- Zagłębie Lubin trzynastokrotnie strzelało w tym sezonie pierwszą bramkę i żadnego z tych spotkań nie przegrało (9 zwycięstw i 4 remisy). Ełkaesiacy otwierali wynik jedenaście razy – pięciokrotnie zgarniali potem komplet punktów, dwa mecze kończyli z „oczkiem” na koncie, a cztery przegrali.
- Po marcowej porażce w Łodzi (2:3) piłkarze Zagłębia nie wygrali żadnego z trzech kolejnych domowych spotkań, choć i żadnego nie przegrali. Wszystkie rozegrane od tego momentu spotkania w Lubinie zakończyły się remisami i co ciekawe padło w nich aż 16 goli (4:4, 3:3, 1:1).
- W tym roku Zagłębie przegrało tylko jeden mecz na własnym boisku (16 lutego – 0:1 z Wisłą Kraków). W sumie w bieżącym sezonie „Miedziowi” odnieśli w Lubinie 6 zwycięstw, zanotowali 6 remisów i ponieśli 3 porażki. Zespół z Dolnego Śląska jest po Legii i Lechu najskuteczniejszą drużyną PKO Ekstraklasy na własnym stadionie (30 goli).
- W tym sezonie ŁKS nie zdobył jeszcze punktu na Dolnym Śląsku. Najpierw przegrał w Lubinie (1:3), a w ostatniej kolejce we Wrocławiu ze Śląskiem (0:4). Może więc w myśl zasady do trzech razy sztuka…
- Na zwycięstwo w Lubinie kibice ŁKS-u czekają od wiosny 1998 roku, a więc już 22 lata. Wówczas łodzianie pokonali Zagłębie 4:2. W kolejnych siedmiu meczach „Miedziowi” odnieśli pięć zwycięstw, a dwa spotkania zakończyły się podziałem punktów.
- W bieżącym sezonie gole dla Zagłębia zdobyło trzynastu zawodników. Najskuteczniejszy jest słoweński duet Damjan Bohar i Saša Živec, którzy strzelili w sumie 21 bramek.
- Zagłębie Lubin najwięcej, bo aż dwanaście goli zdobyło w tym sezonie w drugim kwadransie spotkań (między 15 a 29 minutą). Ełkaesiacy najskuteczniejsi są w pierwszym kwadransie drugiej połowy (9 goli).
- Łodzianie zdobyli w tym sezonie dwanaście goli po stałych fragmentach gry. Ich najbliższy rywal jest pod tym względem lepszy o trzy bramki. Lubinianie trafiali do siatki rywali pięciokrotnie z rzutów karnych, pięciokrotnie po dograniu piłki z rzutu rożnego, czterokrotnie po dośrodkowaniach z rzutów wolnych i raz po akcji zainicjowanej wyrzutem z autu.
- ŁKS i Zagłębie są w czołówce statystyki dotyczącej posiadania piłki. W przypadku obu zespołów ta średnia na mecz wynosi nieco ponad 50 proc.
Autor: Remek Piotrowski