Drużyna

Drużyny na medal. 65 krążków ŁKS

25.04.2021

25.04.2021

Brązowy medal mistrzostw Polski wywalczony w sobotę przez siatkarki ŁKS Commercecon jest już 65. drużynowym krążkiem w bogatym dorobku Łódzkiego Klubu Sportowego. Pięć z nich to zasługa sekcji piłkarskiej.

Siatkarki ŁKS Commercecon dokonały nie lada sztuki, bo pomimo porażek w dwóch pierwszych meczach, zdołały odwrócić losy rywalizacji o brązowy medal, a dzięki sobotniemu zwycięstwu w Radomiu „Łódzkie Wiewióry” wywalczyły już 65. drużynowy medal dla Łódzkiego Klubu Sportowego.

Siatkarki ŁKS-u są najbardziej utytułowaną ełkaesiacką drużyną w XXI wieku, bo oprócz mistrzostwa Polski zdobytego w 2019 roku dorzuciły jeszcze srebrny i dwa brązowe medale. W sumie nasze siatkarki zasiliły medalowe konto ŁKS-u o dziesięć krążków.

Piłkarze pięciokrotnie stawali na ligowym podium. Najpierw, w 1958 roku, po mistrzostwo Polski sięgnęła słynna drużyna „Rycerzy Wiosny” trenera Władysława Króla, a czterdzieści lat później sukces ten powtórzył zespół Marka Dziuby i Ryszarda Polaka. Oprócz tego futboliści ŁKS mają na koncie srebro (wywalczone w 1954 roku jako beniaminek ekstraklasy) oraz dwa brązowe medale. Dodajmy do tego, że w 1922 roku czyli w trzeciej edycji oficjalnych mistrzostw Polski (nie rozgrywanych jeszcze systemem ligowym) nasi piłkarze zajęli w fazie finałowej drugie miejsce w tabeli grupy północnej, więc w niektórych źródłach można znaleźć informację także o trzecim miejscu zajętym ex aequo z Cracovią.

Najbardziej utytułowaną ełkaesiacką sekcją w historii są koszykarki, które zdobyły aż 30 medali, w tym dziewięć złotych. Wśród najbardziej utytułowanych drużyn ŁKS-u są również hazenistki (zapomniana dziś gra zespołowa przypominająca piłkę ręczną), które m.in. ze słynną Marią Kwaśniewską w składzie na przełomie lat 20. i 30, trzykrotnie nie miały sobie równych w mistrzostwach Polski.

Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stawali nasi siatkarze i bokserzy, a raz koszykarze i piłkarze ręczni. Nie należy też zapominać o hokeistach, którzy co prawda mistrzostwa Polski nie zdobyli, ale dorzucili sześć medali.

ŁKS, najbardziej utytułowany łódzki klub, zdobył w sumie już 65. drużynowych medali mistrzostw Polski, a przecież to nie wszystko, bo ełkaesiacy mogą się pochwalić także wieloma medalami w sportach indywidualnych.