Drużyna

Historia meczów z Koroną

22.04.2021

22.04.2021

Historia meczów z Koroną

fot. Radosław Jóźwiak / Cyfrasport

W sobotę piłkarze ŁKS-u zmierzą się z Koroną Kielce po raz trzynasty w lidze. W trzech rozegranych na zapleczu ekstraklasy meczach pomiędzy tymi zespołami padło aż 14 goli.

Na zapleczu ekstraklasy

ŁKS zmierzył się Koroną Kielce w lidze dwanaście razy, ale tylko trzykrotnie na zapleczu ekstraklasy. 25 września 2004 roku w Łodzi po emocjonującej końcówce i dwóch golach ełkaesiaków w ostatnich dwóch minutach meczu drużyny podzieliły się punktami (4:4).

W rewanżu w Kielcach kibice też nie narzekali na nudę, bo to z kolei spotkanie zakończyło się remisem 2:2, a warto dodać, że Rafał Niżnik zdobył wtedy gola wyrównującego dopiero w 81. minucie, z kolei pięć minut później znany potem z występów w naszym klubie Swetosław Byrkaniczkow nie wykorzystał rzutu karnego dla gospodarzy. Z kolei jesienią, w Łodzi, ŁKS wygrał 2:0 po golach Pirulo i Samuela Corrala.

Starcie numer 13

W dziewięciu pozostałych spotkaniach z Koroną rozegranych w elicie ŁKS wygrał trzy spotkania. W 2007 roku ełkaesiacy pokonali kielczan 2:1 (gole Mariusa Kižysa i Łukasza Madeja), w 2011 roku w Kielcach pod wodzą kończącego wówczas przygodę z ŁKS-em trenera Michała Probierza wygrali 2:0 (gole Marka Saganowskiego i Dariusza Kłusa), z kolei w październiku 2019 roku łodzianie zwyciężyli aż 4:1, a zwycięstwo podopiecznym wówczas jeszcze trenera Kazimierza Moskala zapewniły trafienie Jana Grzesika oraz hat-trick Rafała Kujawy.

Ostatnie dwa mecze w Kielcach zakończyły się zwycięstwami „Złocisto-krwistych”, którzy w poprzednich rozgrywkach w rundzie zasadniczej PKO Ekstraklasy wygrali 1:0, a w ostatnim spotkaniu sezonu 2:0.

W sumie „Rycerze Wiosny” wygrali w Kielcach dwa mecze, bo poza ekstraklasowym zwycięstwem wspomnianej drużyny trenera Michała Probierza, zdołali łodzianie pokonać tego rywala na jego terenie także w 1991 roku w czwartej rundzie Pucharu Polski. Tamto spotkanie zakończyło się zwycięstwem ŁKS-u 1:0 po golu Tomasza Wieszczyckiego.


Wszystkie gole dla ŁKS-u w meczach z Koroną

Na listę strzelców w ligowych meczach z Koroną wpisało się jedenastu piłkarzy ŁKS-u. Najskuteczniejsi są Rafałowie Niżnik i Kujawa, którzy w starciach z kielczanami zdobyli po trzy gole.

  • ⚽⚽⚽ – Rafał Niżnik, Rafał Kujawa
  • ⚽⚽ – Marcin Wachowicz
  • ⚽ – Ireneusz Gortowski, Marius Kižys, Łukasz Madej, Marek Saganowski, Dariusz Kłus, Jan Grzesik, Pirulo, Corral