Zagrać z „Jagą” jak 30 lat temu

Zagrać z „Jagą” jak 30 lat temu

fot. Kamil Świrydowicz / Cyfrasport

Na zwycięstwo nad Jagiellonią w Ekstraklasie kibice ŁKS-u czekają 15 lat. Szansa na przełamanie już w najbliższy piątek, a zanim zobaczymy się na trybunach stadionu Króla, krótkie przypomnienie historii naszych spotkań z zespołem z Białegostoku.

„Piątka” Polaka

Najwyższe zwycięstwo nad Jagiellonią piłkarze ŁKS-u odnieśli 30 lat temu. 12 czerwca 1993 roku podopieczni trenera Ryszarda Polaka pokonali ekipę z Podlasia aż 5:0 po bramkach Rafała Pawlaka, Marka Chojnackiego, Zdzisława Leszczyńskiego i dwóch trafieniach Jacka Płuciennika. Dzięki wysokiemu zwycięstwu łodzianie dołączyli wówczas do wyścigu o mistrzostwo Polski.

15 lat temu

Na zwycięstwo nad zespołem z Białegostoku w Ekstraklasie czekamy 15 lat, czyli od wygranej 1:0 jesienią 2008 roku po golu Dawida Jarki. Jagiellonia komplet punktów ze stadionu w al. Unii 2 wywiozła dwukrotnie – po raz pierwszy 7 czerwca 1989 roku (wygrana 1:0 po golu Jerzego Leszczyka) i po drugi trzy lata temu (0:3), czyli w naszej ostatniej konfrontacji z tym zespołem.

Pierwszy punkt w Łodzi

Premierowy pojedynek ŁKS-u z Jagiellonią w Ekstraklasie odbył się 25 września 1987 roku. Prowadzący wówczas w tabeli ŁKS zremisował bezbramkowo z ekipą z Białegostoku w obecności dwunastu tysięcy łódzkich kibiców i co ciekawe, był to pierwszy w historii punkt wywalczony przez Jagiellonię w meczu wyjazdowym w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Grali i tu, i tam

W przeszłości barwy ŁKS-u reprezentowało wielu zawodników związanych w trakcie kariery piłkarskiej także z Jagiellonią. Na początku warto tu wspomnieć przede wszystkim o Andrzeju Ambrożeju, który przygodę z piłką rozpoczął w Białymstoku, ale to z ŁKS-em osiągnął największe sukcesy, dwukrotnie walczył przecież z ełkaesiakami o mistrzostwo Polski, zagrał w finale krajowego pucharu, rozegrał w sumie ponad pięćdziesiąt meczów i zdobył dla łodzian siedem goli.

Oprócz Andrzeja Ambrożeja w swoim piłkarskim CV ŁKS i Jagiellonię Białystok mają także m.in. Ensar Arifović, Dariusz Bayer, Marcin Danielewicz, Wahan Geworgyan, Adam Grad, Dzidosław Żuberek, Ariel Jakubowski, Mladen Kascelan, Piotr Klepczarek, Ernest Konon, Tomasz Kowalski, Andrzej Krzyształowicz, Piotr Matys, Adrian Napierała, Bartosz Romańczuk czy Łukasz Sekulski.

25 meczów

Piątkowe spotkanie będzie 25. ligowym starciem ŁKS-u z Jagiellonią. Łodzianie odnieśli osiem zwycięstw, dziesięciokrotnie lepsi okazali się białostoczanie, a sześć spotkań zakończyło się podziałem punktów. W bramkach lepsza „Jaga” – 26:22.

fot. Kamil Świrydowicz / Cyfrasport

Wszystkie gole dla ŁKS

W meczach z Jagiellonią na listę strzelców wpisało się w sumie już osiemnastu zawodników ŁKS-u. Najskuteczniejszy spośród nich – Jacek Płuciennik – zdobył w tych pojedynkach cztery gole.

• ⚽⚽⚽⚽ – Jacek Płuciennik
  • ⚽⚽ – Marek Chojnacki
  • ⚽ – Adam Grad, Sławomir Majak, Tomasz Wieszczycki, Jacek Ziober, Rafał Pawlak, Zdzisław Leszczyński, Rafał Dopierała, Radosław Matusiak, Krystian Bolimowski, Rafał Niżnik, Maciej Nuckowski, Svetoslav Byrkaniczkow, Jarosław Piątkowski, Dawid Jarka, Antoni Łukasiewicz, Grzegorz Bonin