Akademia

III liga: Rezerwy też z awansem! Olimpia – ŁKS II 1:3

17.06.2023

17.06.2023

Ten sezon przejdzie do historii Łódzkiego Klubu Sportowego. Po awansach pierwszej drużyny i ŁKS III Łódź, w sobotę cieszyliśmy się z wielkiego sukcesu rezerw. W ostatnim meczu sezonu ełkaesiacy wygrali 3:1 na wyjeździe z Olimpią Zambrów i w kolejnych rozgrywkach zagrają w drugiej lidze. Awans jest nasz!

Coś, co jeszcze w połowie września, gdy drużyna po porażce w Tomaszowie Mazowieckim ugrzęzła w strefie spadkowej, wydawało się wprost niemożliwe, stało się faktem. Ełkaesiackie rezerwy w sobotni wieczór wygrały dwudziesty mecz w sezonie i było to zwycięstwo najważniejsze z ważnych, bo dzięki niemu podopieczni trenera Marcina Matysiaka – jednego z głównych architektów tego wielkiego sukcesu – awansowali do drugiej ligi.

Ełkaesiacy w Zambrowie dość szybko przejęli inicjatywę, więc to oni częściej utrzymywali się przy piłce i oni również częściej pojawiali się pod bramką rywala, chociaż tym pierwszym próbom albo brakowało precyzji (np. uderzenie z dystansu Ricardo Goncalves do Nascimento), albo odrobiny miejsca na oddanie strzału (m.in. po dobrej akcji Grzegorza Glapki, gdy próbował Jan Łabędzki). Gospodarze odgryzali się od czasu do czasu i w 23. minucie napędzili nam stracha – Kamil Zalewski dopadł do piłki w naszej szesnastce i kropnął, na nasze szczęście, tuż nad poprzeczką.

W 28. minucie kamień spadł nam z serca – ŁKS objął w Zambrowie prowadzenie. Spora w tym zasługa Ricardo Goncalves do Nascimento, który znalazł w polu karnym gospodarzy (a nie było to wcale łatwo) Jędrzeja Zająca, ten zaś przyłożył nogę i trafił idealnie – piłka poszybowała obok interweniującego golkipera i wpadła do siatki. Nie było to ostatnie słowo tego piłkarza, bo nie mniejsze wrażenie zrobił na nas jego rajd w 33. minucie, w trakcie którego minął kilku zawodników Olimpii, zagrał do Mateusza Bąkowicza, a ten poradził sobie z obrońcą i podwyższył prowadzenie pewnym strzałem w róg bramki.

Pięć minuty później przewaga łodzian stopniała znów do jednego gola – miejscowy egzekwowali rzut rożny, Rafał Parobczyk poradził sobie przy linii końcowej z Jowinem Radzińskim (nasz piłkarz sygnalizował potem arbitrowi faul), dośrodkował na pole karne i tam Bartosz Ciborowski na raty (pierwszą próbę zatrzymał Tomasz Kucharski) zdobył dla Olimpii gola kontaktowego.

Łodzianie odpowiedzieli błyskawicznie (chociaż po przerwie). W 48. minucie Łukasz Dynel popisał się dalekim wyrzutem piłki z autu, po strzale głową jednego z naszych piłkarzy (chyba był to Grzegorz Glapka) futbolówka odbiła się od poprzeczki, lecz ze skuteczną dobitką pośpieszył Igor Lambrecht i dzięki temu znów odskoczyliśmy na dwa trafienia. Co więcej, niedługo po tym sędzia ukarał Adama Pazia (za faul na Ricardo Goncalves do Nascimento) drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartką, więc miejscowi ostatnie pół godziny musieli sobie radzić w dziesiątkę.

W końcówce spotkania nieco częściej gościliśmy pod bramką Tomasza Kucharskiego i trzeba przyznać zespołowi z Zambrowa, że kilka razy potrafił nas postraszyć, jednak dowodzona przez Aleksandra Ślęzaka defensywa nie dawała się zaskoczyć, a gdy naszym powinęła się noga i sędzia w 90. minucie podyktował rzut karny, kapitalną interwencją popisał się Tomasz Kucharski, więc to bezcenne 3:1 na wagę awansu utrzymaliśmy do ostatniego gwizdka. Co się działo w łódzkim obozie gdy już rozbrzmiał, nie trudno się domyślić.

Piłkarze ŁKS II Łódź wygrali z Olimpią Zambrów i dzięki temu zapewnili sobie promocję do drugiej ligi, dołączając tym samym do pierwszej drużyny Łódzkiego Klubu Sportowego i drugiego zespołu rezerw, które wywalczyły promocję odpowiednio do: ekstraklasy i czwartej ligi. Trenerowi Marcinowi Matysiakowi, całego sztabowi i piłkarzom naszej „dwójki” serdecznie tego sukcesu gratulujemy.

34. kolejka III ligi (grupa I) / Olimpia Zambrów – ŁKS II Łódź 1:3 (1:2)

• Bramki: 0:1 Jędrzej Zając (28), 0:2 Mateusz Bąkowicz (33), 1:2 Bartosz Ciborowski (38), 1:3 Igor Lambrecht (48)
  • Czerwone kartki: Adam Pazio (60), Hugo Ista (90)
  • Sędzia: Tomasz Marciniak

• Olimpia (wyjściowy skład): Jakub Skowron – Bartosz Ciborowski, Rafał Parobczyk, Kamil Zalewski, Oleksandr Piatov, Jakub Jakimiuk, Kacper Głowicki, Patryk Malinowski, Bartosz Bayer, Daniel Siemieniuk, Adam Pazio. Trener: Bartosz Grzelak.
  • ŁKS II (wyjściowy skład): Tomasz Kucharski – Mateusz Bąkowicz, Igor Lambrecht, Aleksander Ślęzak, Jowin Radziński, Jędrzej Zając, Ricardo Goncalves do Nascimento, Jan Łabędzki, Wiktor Kościuk, Grzegorz Glapka, Łukasz Dynel. Trener: Marcin Matysiak.