Łódzki NFZ, Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 w Łodzi i ŁKS w listopadzie złączyły siły w ramach akcji Movember, której najważniejszym punktem były środowe badania, a zwieńczeniem konferencja prasowa. Sprawa jest bardzo ważna, bo profilaktyka w obszarze nowotworów i jąder to męska sprawa!
O tym jak ważna jest profilaktyka zdrowotna w obszarze nowotworów prostaty i jąder wraz z łódzkim oddziałem NFZ-u i urologami z Kliniki Urologii Uniwersyteckiego Szpitala nr 2 w Łodzi przypomnieliśmy kibicom przy okazji meczu z Polonią Warszawa, a także na naszych profilach społecznościowych. Co więcej, w ramach akcji Movember rozdaliśmy 50 zaproszeń na środowe badania, którym poddali się nasi kibice.
– 60 procent mężczyzn nigdy nie było u urologa. I dlatego to tak ważne, żeby pokazywać mężczyznom, że to męskie badanie. W trakcie badania panowie są w męskim gronie, mogą porozmawiać o męskich sprawach, chociażby o piłce nożnej i przede wszystkim wykonać to ważne badanie. To jest bardzo istotne, żeby każdy mężczyzna robił takie badanie przynajmniej raz w roku. Czterdziestu ośmiu Polaków każdego dnia dowiaduje się, że ma raka prostaty. Panowie muszą pamiętać o tym, aby regularnie odwiedzać urologa, tak jak muszą pamiętać o samobadaniu jąder – powiedziała Anna Leder, rzecznik prasowa Łódzkiego OW NFZ na środowej konferencji prasowej, w trakcie której podsumowano akcję.
Warto wiedzieć, że w naszym regionie z powodu raka prostaty wykonuje się obecnie ok. 500 operacji rocznie. Większość z nich za pomocą robota medycznego. Mamy więc bardzo nowoczesne leczenie, ale kluczem nadal jest tu profilaktyka. Czyli to, żeby po pierwsze – zapobiec chorobie, a po drugie – gdy już jednak zachorujemy, żeby wychwycić chorobę w jej wczesnym stadium.
– Badanie nie jest rzeczą wstydliwą. To element naszego życia. Kibice ŁKS-u pokazali, że nie ma się czego bać – powiedziała w trakcie środowej konferencji prasowej Monika Domarecka, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Niedawno badaliśmy reprezentację rugby, a teraz dzięki Łódzkiemu Klubowi Sportowemu na badania profilaktyczne przyszli piłkarze, działacze i kibice ŁKS-u. Bardzo się z tego cieszymy, bo należy pamiętać, że lekarz urolog jest dla mężczyzn kimś takim jak lekarz ginekolog dla kobiet – dodał doktor Radosław Boniecki, koordynator poradni urologicznej, który wraz z doktorem Tomaszem Koneckim, kierownikiem Kliniki Urologii UM w Łodzi, przeprowadzili środowe badania.
Przypomnijmy jeszcze raz – o czym powinieneś pamiętać