Przeploty Przeplatanki. Tkaniny malowane Bożeny Kuzio-Bilskiej to kolejny autorski projekt artystyczny zorganizowany przez ŁKS na Stadionie Miejskim im. Władysława Króla w Łodzi – artystyczny eksperyment, dla którego punktem wyjścia będzie historia, tożsamość i obecna kondycja oraz siedziba klubu z al. Unii. Wystawę można obejrzeć we wtorki, środy i czwartki w godz. 12-17 (w dni meczowe tylko dla gości strefy VIP). Wstęp wolny.
Ekspozycja pokazuje przenikanie się kultury fizycznej i duchowej na wielu płaszczyznach i jest adresowana do różnorodnej publiczności, z naciskiem na fanów sportu i kibiców piłki nożnej, wśród których jest i mamy nadzieję, że może będzie coraz więcej, odbiorców sztuki współczesnej.
Na wystawie zobaczymy tkaniny unikatowe Bożeny Kuzio-Bilskiej, głównie jedwabie malowane oraz miniatury tkackie – część prac powstanie specjalnie na potrzeby tej prezentacji, a główną inspiracją dla autorki będą barwy Klubu (biało-czerwono-białe) oraz znak Przeplatanki: historyczny monogram stworzony ze splotu liter: Ł, K i S, jeden z najstarszych symboli w polskim sporcie (na koszulach łódzkich piłkarzy funkcjonował już na początku XX wieku), który odnosi się również do procesu tkania (splot wątku i osnowy w tkaninach) ale też przeplatania się historii.
– Mój świat nierozerwalnie związany jest z tkaniną, to sztuka włókna oparta na przeplotach długich nici tkanych, sklejanych, przeplatanych, malowanych. Z tkaniny wchodzę w malarstwo, z malarstwa tworzę tkaniny. Przeplatam techniki, szukam nowych surowców, kolorów, kształtów i sposobów obrazowania myśli – opowiada o swoich twórczych działaniach Bożena Kuzio-Bilska.
Przestrzeń VIP na parterze trybuny zachodniej Stadionu Miejskiego im. Władysława Króla w Łodzi zostanie zaaranżowana jej wielkoformatowymi tkaninami, które oplatać będą słupy i ściany, pokazując wiotkość i delikatność struktury jedwabiu – jednego z ulubionych materiałów tej autorki, Ich dopełnieniem będą kameralne miniatury tkackie, do których artystka ma szczególny stosunek, będąc założycielką i kuratorką MiniTextileArt. Wystawa „Przeploty Przeplatanki” będzie jej 16. prezentacją indywidualną.
Bożena Kuzio-Bilska to absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis w Poznaniu, od 2011 roku należy do Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, obecnie jest sekretarzem Zarządu. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i tkaniną unikatową, jest autorką scenografii, kostiumów i lalek teatralnych, współpracowała z zespołami teatralnymi, prowadziła zajęcia plastyczne i teatralne. Brała udział w ponad 200 wystawach zbiorowych, w tym w wielu prestiżowych przeglądach tkaniny w Polsce i za granicą, takich jak: Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Międzynarodowe Biennale Obrazu Quadro Art w Łodzi, Milanowskie Biennale Malarstwa na jedwabiu w Milanówku, Międzynarodowe Biennale Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” w Krośnie, prezentacjach zbiorowych sekcji tkaniny i malarstwa ZPAP, międzynarodowych konkursach i wystawach w Bułgarii, Rumunii, Ukrainie, Słowacji, Francji, Portugalii, Węgrzech. Jest założycielką i kuratorką MiniTextileArt – ogólnopolskiego przeglądu małych form tkackich, jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i publicznych m.in. Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Art Gallery w Szombathely, Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Obecnie artystka pracuje w Szkole Marcina Gortata w Łodzi jako nauczyciel plastyki i techniki – stąd jej związki z Łódzkim Klubem Sportowym, w którym często bywa z uczniami, a wśród jej wychowanków jest wielu piłkarzy ŁKS, np. Aleksander Bobek. Więcej o artystce: Bożena Kuzio-b (bozenakuzio.pl).