Kilkanaście dni temu odszedł od nas Mścisław Szulc. Pogrzeb byłego piłkarza i trenera m.in. ŁKS-u odbędzie się w późniejszym terminie.
– Jako zawodnik i trener był związany nie tylko z ŁKS, ale również z innymi łódzkimi klubami: Widzewem, ChKS i Łodzianką – wspomina reprezentanta Polski juniorów jego syn Damian Szulc, który poinformował Łódzki Związek Piłki Nożnej o śmierci ojca. To także on przypomniał, że Mścisław Szulc prowadził w przeszłości m.in. pierwszą drużynę ŁKS-u oraz jej rezerwy, a wcześniej reprezentował barwy łódzkiego klubu na boisku.
Uznawany za jeden z największych polskich piłkarskich talentów swojego pokolenia w 1962 roku w reprezentacji Polski juniorów występował w ataku razem z m.in. Włodzimierzem Lubańskim. W barwach ŁKS-u rozegrał kilkanaście spotkań w ekstraklasie i zdobył jedną bramkę (w przegranym 1:2 meczu z Górnikiem w Zabrzu).
– Sass sprytnie wyłożył piłkę Szulcowi i ten w pełnym biegu przerzucił ją nad wybiegającym Hubertem Kostką – donosił po rozegranym 21 sierpnia 1963 roku meczu ze śląską drużyną „Dziennik Łódzki”.
Po zakończeniu przerywanej przez kontuzje kariery piłkarskiej zajął się szkoleniem. Wśród wielu wychowanków Mścisława Szulca (używał imienia Mieczysław) byli m.in. Włodzimierz Smolarek, Witold Wenclewski, Juliusz Kruszankin, Piotr Soczyński i Bogusław Plich.
– Drużyny prowadzone przez tatę zawsze osiągały bardzo dobre rezultaty i z reguły wygrywały swoje ligi. Według wielu osób – nie jest to moja opinia – był piłkarzem wybitnym, o bajecznej technice. Niektórzy mówili mi, że nie widzieli nigdy zawodnika o takich umiejętnościach. Tak twierdził m.in. Władysław Król. Wielce zasłużony zawodnik i trener mówił o tacie „polski Pele” – wspomina Damian Szulc.
Mścisław Szulc odszedł od nas 10 listopada 2020 roku. Ze względu na pandemię rodzina zdecydowała, że pogrzeb odbędzie się w późniejszym terminie. Rodzinie i wszystkim bliskim zmarłego składamy szczere kondolencje.