W 15. kolejce drugiej ligi ŁKS zmierzy się z Siarką Tarnobrzeg, z którą po raz ostatni rywalizowali łodzianie w drugiej połowie lat 90.
W sobotę ŁKS i Siarka zmierzą się po raz pierwszy w drugiej lidze (początek meczu o godz. 14:00), wcześniej natomiast, tj. w latach 90., drużyny rywalizowały o punkty w najwyższej klasie rozgrywkowej i zazwyczaj górą w tych starciach byli łodzianie.
Siarka w pigułce
Tarnobrzeski klub powstał w szczęśliwym dla ełkaesiaków roku 1957, a więc wtedy, kiedy narodzili się „Rycerze Wiosny”, a łódzcy piłkarze sięgnęli po krajowy puchar.
Siarka do lat 70. rywalizowała w niższych ligach, a lepsze wyniki przyszły wraz z pojawieniem się w klubie Oresta Lenczyka. Zespół lawirował między ówczesną drugą a trzecią ligą, a do ekstraklasy awansował w 1992 roku.
W najwyższej klasie rozgrywkowej tarnobrzescy piłkarze wystąpili trzykrotnie (w sezonach 1992/1993, 1993/1994 i 1995/1996), potem przyszedł kryzys, a w 2004 roku Siarka spadła nawet do IV ligi. Od 2012 roku zespół z województwa podkarpackiego występuje w drugiej lidze.
Mecze z ŁKS-em w elicie
Pierwszy w historii pojedynek ligowy ŁKS-u z Siarką odbył się 31 października 1992 roku w Łodzi. Ełkaesiacy, którzy rywalizowali wtedy z Legią o mistrzostwo Polski pokonali zespół z Tarnobrzega 3:0 po dwóch bramkach Tomasza Cebuli i jednej Tomasza Wieszczyckiego. Także w rewanżu górą byli łodzianie, a jedynego gola zdobył w końcówce spotkania ponownie Cebula.
Siarka utrzymała się wówczas w ekstraklasie więc kolejne starcie odbyło się już jesienią 1993 roku i tym razem doszło do niespodzianki, bo w Tarnobrzegu wygrali 3:1 gospodarze (jedynego gola dla ŁKS-u zdobył Grzegorz Krysiak, a już w 31. minucie sędzia wyrzucił z boiska Dariusza Nowackiego). W Łodzi z kolei z kompletu punktów cieszyli się walczący o puchary „Rycerze Wiosny”, z zwycięską bramkę zdobył Dariusz Podolski.
Do dwóch ostatnich pojedynków w najwyższej klasie rozgrywkowej pomiędzy ŁKS-em i Siarką doszło w sezonie 1995/1996. W Tarnobrzegu padł remis 1:1 (dla łodzian trafił Marcin Mięciel), z kolei przy al. Unii Lubelskiej 2 lepsi okazali się łodzianie (2:0), a bramkarza rywali pokonali Tomasz Kłos i Grzegorz Wędzyński.
Znani z Siarki
W przeszłości w drużynie naszego sobotniego rywala występowało kilku znanych piłkarzy, a wśród nich także późniejsi reprezentanci Polski. Na przełomie lat 80. i 90. barwy tarnobrzeskiego klubu reprezentował Andrzej Kobylański, srebrny medalista z Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Na początku lat 90. bramki dla Siarki zdobywał Cezary Kucharski (uczestnik mundialu w 2002 roku i przez lata czołowy napastnik Legii), a grali tu także: reprezentant Polski Mariusz Kukiełka, Jacek Kuranty, Tomasz Kiełbowicz i kojarzony przede wszystkim z GKS-em Bełchatów Jacek Berensztajn.
W Siarce występowało także trzech zawodników kojarzonych przede wszystkim z gry w ŁKS-ie: Janusz Kaczówka, Tomasz Cebula i Adam Grad.
Warto również dodać, że obecny szkoleniowiec Siarki, Włodzimierz Gąsior, przez lata związany z podkarpackim futbolem, w 2002 roku trenował występujących wówczas na zapleczu ekstraklasy piłkarzy Łódzkiego Klubu Sportowego.
Raport kartkowy
Żadnego z piłkarzy ŁKS-u nie eliminują z występu z Siarką kartki. Do dyspozycji trenerów ŁKS-u będzie więc Ievgen Radionov, który pauzował w wygranym przez ełkaesiaków meczu z Garbarnią Kraków.
Trzy żółte kartki ma na koncie trzech piłkarzy: Kamil Juraszek, Bartosz Widejko, i Przemysław Kocot (kolejna eliminuje w gry w jednym meczu), a dwoma żółtymi kartkami ukarali sędziowie: Filipa Burkhardta, Tomasza Margola, Krystiana Pieczarę, Jakuba Kostyrkę i Kamila Rozmusa.
Remek Piotrowski
fot. (do artykułu) Grzegorz Lipiec (@grzegorzlipiec / TT)