Aktualności

Toyota… co nas łączy?

12
29 / 04 / 2020

Toyota Łódź czyli autoryzowany dealer samochodów marki Toyota wspiera ŁKS już wiele miesięcy. I nic w tym chyba dziwnego, w końcu w historii obu marek – tej sportowej i tej z branży samochodowej – znajdziemy kilka podobieństw.

Znaczek Toyoty znają nawet ci, którzy na co dzień nie interesują się motoryzacją. Samochody japońskiego koncernu od dekad są symbolem niezawodności, a od pewnego czasu kojarzą się także z intensywnym rozwojem pojazdów zelektryfikowanych. Dlatego jest nam tym bardziej miło, że autoryzowany dealer marki Toyota dołącza do grona podmiotów wspierających nasz klub podkreślał kilka miesięcy temu Tomasz Salski, prezes Łódzkiego Klubu Sportowego, a my dziś sprawdziliśmy, czy w historii partnerów znajdą się jakieś choćby i ogólne punkty zbieżne.

1918 rok

Po pierwszej wojnie światowej ŁKS wznawia swoją działalność. Po jego boisku przy ul. Srebrzyńskiej pozostało jedynie mgliste wspomnienie, ale to nikogo tutaj nie zniechęca. Ełkaesiacy zabierają się do pracy, tak jak zabiera się do niej ponad osiem tysięcy kilometrów dalej pięćdziesięciojednoletni Sakichi Toyoda, który w tym samym czasie otwiera Toyoda Spinning and Weaving Co. Ltd. Ta firma niewiele ma jeszcze wspólnego z automobilami, ale już wkrótce i w tym temacie japoński wynalazca będzie miał wiele do powiedzenia.

1924 rok

Dzięki zaangażowaniu władz Łodzi przy al. Unii powstaje Park Sportowy, nowy dom Łódzkiego Klubu Sportowego, co daje ełkaesiakom zupełnie nowe możliwości rozwoju. W tym samym roku Sakichi Toyoda wraz ze swoimi synem Kiichirō tworzą automatyczny warsztat tkacki. Postęp rodzi potrzebę zmian. I tam, i tu.

1933 rok

Piłkarze ŁKS są świeżo po swoim najlepszym w dwudziestoleciu międzywojennym sezonie, w trakcie którego przez pewien czas walczyli nawet o mistrzowski tytuł. Klub ma już ugruntowaną pozycję w mieście, ale nie zamierza zasypiać gruszek w popiele, to przecież dopiero początek wielkiej przygody. Kilka tysięcy kilometrów dalej w warsztatach tkackich Sakichi Toyody powstaje dział samochodów, a to z kolei preludium do innej wielkiej przygody, która stanie się udziałem ojca-założyciela i jego następców.

1937 rok

Ełkaesiacy po raz przedostatni przed wybuchem drugiej wojny światowej cieszą się rywalizacją w ligowej elicie, a i sensacyjnie pokonują mistrzowski Ruch Chorzów. 29 sierpnia 1937 roku „czerwoni” przegrywają ligowy mecz z Pogonią we Lwowie. Dzień wcześniej, po drugiej stronie globu, powstaje Toyota Motor Corporation, który ma już na swoim koncie pierwszy prototyp samochodu.

1954 rok

Po krótkim pobycie na zapleczu pierwszej ligi ełkaesiacy awansują do elity, gdzie w kolejnym sezonie jako beniaminek wywalczą wicemistrzostwo Polski. Co słychać w tym czasie w Toyocie? Dzieje się niemało. W tym właśnie czasie z taśmy produkcyjnej wyjeżdżają pierwsze egzemplarze słynnego samochodu terenowego znanego potem jako Land Cruiser. I ten „beniaminek” namiesza w branży.

1974 rok

Ełkaesiacy – Jan Tomaszewski i Mirosław Bulzacki – zdobywają z reprezentacją Polski na mistrzostwach świata w piłce nożnej trzecie miejsce i wracają do Łodzi z medalami. Bilety na mecze ŁKS-u sprzedają się znakomicie, tak zresztą jak samochody Toyota Corolla, najbardziej popularnego na świecie modelu tej firmy.

1989 rok

W al. Unii 2 tworzy się trzon drużyny, która wkrótce zawojuje ligowe podwórko i będzie znana potem jak słynąca z efektywności drużyna trenera Ryszarda Polaka. Na efektowność (i luksus) stawiają w tym samym czasie także w Toyota Motor Corporation. Firma prezentuje pierwszy model swojej nowej marki czyli Lexus LS 400.

1997 i 1998 rok

Jesienią piłkarze ŁKS-u rozpoczynają nowy sezon ekstraklasy, który zakończy się drugim w historii tytułem mistrzowskim. To wydarzenie dla tamtego pokolenia kibiców bez precedensu, tak jak pojawienie się wyprodukowanego przez Toyotę właśnie w 1997 roku modelu Prius I, czyli pierwszego wówczas na świecie masowo produkowanego samochodu z hybrydowym napędem benzynowo-elektrycznym. W 1998 roku ŁKS sięga więc po ligowe złoto, a Prius Toyoty po nagrodę Car of the Year, przyznawaną przez japońskich badaczy i dziennikarzy zajmujących się branżą samochodową.

2016 rok

W Łódzkim Klubie Sportowym trwa mozolny proces odbudowy klubu i już wkrótce drużyna zacznie się wspinać po ligowej drabinie. W tym samym 2016 roku założona sześć lat wcześniej Toyota Łódź Auto Podlasie osiąga najwyższy udział sprzedaży na rynku lokalnym.

Siedziba firmy znajduje się w Łodzi przy ulicy Brzezińskiej 24A. To właśnie tam można dziś obejrzeć wszystkie modele Toyoty dostępne w sprzedaży, a także umówić się na jazdę próbną wybranym modelem. Pod wspomnianym adresem działa ponadto autoryzowany serwis oraz sklep i wypożyczalnia akcesoriów.

2019 rok

Po kilku latach banicji ŁKS wraca do ekstraklasy. W tym czasie triumfy święci także Toyota, która w 2019 roku zostaje najpopularniejszą marką na świecie, a jej Corolla – najpopularniejszym samochodem. Co więcej, w lipcu 2019 roku Toyota Łódź, autoryzowany dealer samochodów marki Toyota, zostaje partnerem biznesowym Łódzkiego Klubu Sportowego.

Chcemy, aby Toyota pozytywnie kojarzyła się nie tylko z marką samochodów, ale również z firmą wspierającą sport, pasję i profesjonalizm. To jest to, co wyróżnia nasze samochody, dlatego pragniemy współpracować z tymi, którzy cenią i prezentują te same wartości – mówi Paweł Sławiński, dyrektor marketingu Toyota Łódź.

Dodajmy, że firma uruchomiła internetowy Salon Toyoty (toyota-lodz.com.pl), w którym obejrzysz z bliska wybrany model bez ruszania się z domu.



Sponsorzy główni

Sponsorzy

Partner strategiczny

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partner techniczny

Partner medyczny