Sztandar ŁKS z 1924

06.08.2024

Sztandar ŁKS z 1924

Łukasz Grochala | Cyfrasport

Przed meczem z Górnikiem Łęczna Jacek Bogusiak, kustosz tradycji ŁKS-u, przekazał prezesowi klubu Jarosławowi Olszowemu sztandar Łódzkiego Klubu Sportowego z 1924 roku. To bardzo cenna pamiątka, której poświęcenia dokonał sto lat temu sam biskup Wincenty Tymieniecki.

ŁKS gra w al. Unii Lubelskiej 2 już sto lat, bo właśnie latem 1924 roku nastąpiło oficjalnej otwarcie stadionu Łódzkiego Klubu Sportowego – najpierw przy okazji meczu reprezentacji Polski z Turcją, a następnie przy okazji tygodnia jubileuszowego, w ramach którego – 10 sierpnia – ełkaesiacy rozegrali towarzyski mecz z Wartą Poznań.

Pierwszy sztandar ŁKS-u został poświęcony przez biskupa Wincentego Tymienieckiego, który jak było wtedy w zwyczaju wygłosił tamtego dnia przemowę w duchu „Mens sana in corpore sano”, zresztą ta przetłumaczona na język polski łacińska sentencja znalazła się właśnie na sztandarze wraz z symbolami klubu i jego nazwą.

Dodajmy, że sto lat temu w ramach uroczystości jubileuszowych odbył się marsz członków klubu ulicą Piotrkowską, na stadionie – nabożeństwo i wspomniane poświęcenie sztandaru, a wieczorem bankiet w Hotelu Grand. Wcześniej, na boisku, odbyły się zawody lekkoatletyczne, panie grały w siatkówkę, a o godz. 17 rozpoczął się towarzyski mecz z Wartą Poznań, który wedle relacji czasopisma „Rozwój” zakończył się remisem 2:2.

Fragment artykułu | „Rozwój” z 11 sierpnia 1924:

[…] W dniu wczorajszym z okazji 15-lecia istnienia Łódzkiego Klubu Sportowego odbyło się na boisku ŁKS nabożeństwo, połączone z poświęceniem boiska i sztandaru. Mszę świętą, po której nastąpiło poświęcenie boiska oraz sztandaru celebrował ks. biskup Władysław Tymieniecki w asystencji ks. kanonika Wojdasa i ks. proboszcza Grzelaka. Wśród zebranych zauważyliśmy pp.: Jenerała brygady Małachowskiego, jako reprezentanta okręgowego łódzkiego związku piłki nożnej; wicewojewodę Łyszkowskiego, wiceprezydenta miasta Groszkowskiego, prezesa rady miejskiej dr. Fichnę, zastępcę komendanta Policji Państwowej Okręgu Łódzkiego nadkomisarza Żółtaszka. Przy poświęceniu sztandaru ŁKS, chrzestnymi rodzicami byli: panie wojewodzina Rembowska i Jadwiga Woźniakowa, żona prezesa ŁKS; panowie generał Małachowski, Robert Gajer oraz ławnik Władysław Adamski. […]