Starcie beniaminków na remis

0
07 / 06 / 2020

W 28. kolejce PKO Ekstraklasy ŁKS podzielił się punktami z Rakowem Częstochowa. Goście objęli prowadzenie po bramce Carlosa Morosa Gracia, ale już na początku drugiej połowy do remisu doprowadził Jarosław Jach.

Z Maciejem Wolskim na prawej stronie defensywy i Adrianem Klimczakiem na lewej obronie rozpoczął ŁKS mecz z Rakowem. Trener Wojciech Stawowy wyjaśniał przed spotkaniem, że zdecydował się na te dwie zmiany nie ze względu na zastrzeżenia do postawy Tadeja Vidmajera i Jana Grzesika w poprzednim spotkaniu z Górnikiem, a nieco innego pomysłu na organizację gry swojego zespołu.

Raków blisko połowę swej zdobyczy bramkowej zawdzięcza w tym sezonie stałym fragmentom gry i właśnie za sprawą rzutów wolnych oraz rożnych sprawiał ełkaesiakom w niedzielę najwięcej problemów, w czym swoją drogą łodzianie odrobinę mu pomogli, często przekraczając przepisy w tych najbardziej newralgicznych sektorach boiska.

Już w 2. minucie po dośrodkowaniu Petra Schwarza niecelnie główkował Sebastian Musiolik, w 12. minucie po dalekim podaniu Jarosława Jacha zaspała łódzka defensywa, lecz Brown Forbes przeniósł futbolówkę nad poprzeczką, a po szybkim rozegraniu piłki z autu i centrze Damiana Bartla naciskany przez Macieja Wolskiego Kostarykanin nie trafił do siatki z pięciu metrów.

Ełkaesiacy odgryźli się w 22. minucie. Ricardo Guima wypatrzył w szesnastce gospodarzy Macieja Wolskiego, ten odegrał piłkę na szesnasty metr, skąd z kolei niecelnie uderzył Łukasz Sekulski. Co nie wyszło napastnikowi, powiodło się dziesięć minut później obrońcy. I jak na ironię losu, choć to częstochowianie co rusz zagrażali bramce Arkadiusza Malarza po stałych fragmentach gry, ełkaesiacy swoją bramkę zdobyli właśnie po rzucie rożnym. Z narożnika dośrodkował Pirulo, a największym sprytem w polu karnym Rakowa wykazał się Carlos Moros Gracia (1:0).

Raków nie czekał na przerwę i jeszcze w pierwszej połowie dwukrotnie zagroził łódzkiej bramce, a to, że podopieczni trenera Marka Papszuna nie cieszyli się w pierwszej połowie z gola wyrównującego zawdzięczaliśmy przede wszystkim Arkadiuszowi Malarzowi. Doświadczony golkiper obronił dwa bardzo groźne strzały głową piłkarzy Rakowa, a drugą z tych interwencji (uderzał Petr Schwarz) bez krzty przesady należałoby opatrzyć grawerunkiem „klasa światowa”.

Niestety, częstochowianie dopięli swego tuż po przerwie i oczywiście uczynili to za sprawą dobrego dośrodkowania z rzutu wolnego Petra Schwarza i celnego strzału głową Jarosława Jacha. ŁKS częściej utrzymywał się przy piłce, wymienił też więcej od rywali dokładnych podań, szwankowało natomiast tzw. ostatnie podanie, jak w 54. minucie, gdy Pirulo zbyt długo zwlekał z podaniem do Adama Ratajczyka i obiecująca kontra łodzian zakończyła się na strachu trenera Marka Papuszuna i spółki.

W kolejnych minutach bliscy szczęścia byli jeszcze Ricardo Guima (skiksował w 56. minucie) i Michał Trąbka (strzał młodego pomocnika w ostatniej chwili zablokował obrońca Rakowa), natomiast w końcówce spotkania Jakub Szumski dwukrotnie znalazł się w poważnych opałach, niestety dla ełkaesiaków i tym razem – najpierw Antonio Domínguez huknął z kilkunastu metrów tuż obok słupka, a chwilę później bramkarz Rakowa obronił kąśliwe uderzenie Michała Trąbki z narożnika szesnastki. Dodajmy, że nieco wcześniej po drugiej stronie boiska po kolejnym dośrodkowaniu z rzutu wolnego na nasze szczęście pomylił się pozostawiony bez opieki Brown Forbes.

Koniec końców starcie beniaminków zakończyło się podziałem punktów. W środę piłkarze ŁKS zmierzą się na własnym stadionie z Jagiellonią Białystok.

28. kolejka PKO Ekstraklasy / Raków Częstochowa – ŁKS Łódź 1:1 (0:1)

• Bramki: 0:1 Carlos Moros Gracia (33), 1:1 Jarosław Jach (49)
  • Żółte kartki: Piątkowski, Petrášek – Dąbrowski, Srnić
  • Sędziował: Krzysztof Jakubik (Siedlce)
  • Mecz rozegrany w Bełchatowie bez udziału kibiców

• Raków: Jakub Szumski – Kamil Piątkowski, Tomáš Petrášek, Jarosław Jach, Fran Tudor (78, Piotr Malinowski), David Tijanić (65, Rusłan Babenko), Daniel Bartl (85, Patryk Kun), Igor Sapała, Petr Schwarz, Felicio Brown Forbes, Sebastian Musiolik. Trener: Marek Papszun.
  • ŁKS: Arkadiusz Malarz – Maciej Wolski, Carlos Moros Gracia, Maciej Dąbrowski, Adrian Klimczak, Dragoljub Srnić, Ricardo Guima (67, Antonio Domínguez), Michał Trąbka, Pirulo, Adam Ratajczyk, Łukasz Sekulski (75, Jakub Wróbel). Trener: Wojciech Stawowy.