Drużyna

Starcia z beniaminkami na zapleczu ekstraklasy

04.08.2021

04.08.2021

Starcia z beniaminkami na zapleczu ekstraklasy

fot. Radosław Jóźwiak / Cyfrasport

W najbliższą niedzielę ełkaesiacy zmierzą się ze Skrą Częstochowa. W dotychczasowych 110 spotkaniach z beniaminkami zaplecza ekstraklasy łodzianie odnieśli 46 zwycięstw.

W trakcie piętnastu dotąd rozegranych sezonów na zapleczu ekstraklasy piłkarze ŁKS-u rozegrali 110 meczów z beniaminkami tej klasy rozgrywkowej, z czego wygrali 46 spotkań, 28 zremisowali i 36 przegrali.

Najwyższe zwycięstwo (4:0) nad beniaminkiem ŁKS odniósł w 1970 (Star Starachowice) i 2001 roku (Szczakowianka Jaworzono), a najwyższą porażką (0:4) poniósł w 2003 roku (Piast Gliwice).

Najlepszy bilans w starciach z beniaminkami na zapleczu ekstraklasy „Rycerze Wiosny” zanotowali w zwieńczonych awansami do piłkarskiej elity sezonach 2010/2011 (6 zwycięstw, 1 remis i 1 porażka) oraz 2018/2019 (5 zwycięstw i 1 porażka).

W zasadniczej części poprzedniego sezonu ŁKS wygrał trzy mecze z beniaminkami (2:0 z Widzewem, 2:1 z Resovią i 3:1 z Górnikiem Łęczna), jeden zremisował (2:2 w derbach Łodzi) i dwa przegrał (0:2 z Górnikiem i 0:1 z Resovią).

Skra Częstochowa, z którą dotąd w lidze łodzianie nigdy jeszcze nie rywalizowali, będzie już naszym 50 rywalem-beniaminkiem pierwszej ligi (czyli dawnej drugiej ligi).

Beniaminkowie na zapleczu ekstraklasy (rywale ŁKS):

Arkonia Szczecin, Górnik Wojkowice, Motor Lublin, Piast Gliwice (trzykrotnie), MZKS Gdynia (dwukrotnie), Stal Mielec, Urania Ruda Śląska, Włókniarz Łódź, Star Starachowice, Start Łódź, Warta Poznań (dwukrotnie), Dolcan Ząbki, Górnik Polkowice (dwukrotnie), Tłoki Gorzyce, Zagłębie Sosnowiec (dwukrotnie), Jagiellonia Białystok (dwukrotnie), Szczakowianka Jaworzno, Hutnik Kraków, Piotrcovia Piotrków Trybunalski, Aluminium Konin, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Stal Stalowa Wola, Błękitni Stargard Szczeciński, Cracovia, MKS Mława, Kujawiak Włocławek, Korona Kielce, Radomiak Radom, Drwęca Nowe Miasto Lubawskie, Lechia Gdańsk, Śląsk Wrocław, Polonia Bytom, HEKO Czermno, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Sandecja Nowy Sącz, MKS Kluczbork, Pogoń Szczecin, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Kolejarz Stróże, Ruch Radzionków, Okocimski Brzesko, Stomil Olsztyn, Miedź Legnica, GKS Tychy, GKS 1962 Jastrzębie, Garbarnia Kraków, Górnik Łęczna, Widzew Łódź, Resovia.