Klub

Rozpisano przetarg na rozbudowę stadionu ŁKS-u

12.02.2018

12.02.2018

Rozpisano przetarg na rozbudowę stadionu ŁKS-u

Dziś odbyła się zapowiadana w ubiegłym tygodniu konferencja prasowa Urzędu Miasta Łodzi dotycząca rozbudowy stadionu przy al. Unii 2. Głównymi tematami konferencji było przedstawienie harmonogramu prac nad rozbudową stadionu oraz ogłoszenie przetargu na program funkcjonalno-użytkowy.

Konferencja była kontynuacją poprzedniego spotkania, które miało miejsce 23 grudnia – wówczas głos w sprawie zabierała Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska, która oficjalnie ogłosiła rozpoczęcie przygotowań i poinformowała, że budowa zostanie przeprowadzona w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

Już w zeszłym roku, podczas sesji budżetowej, Rada Miejska zabezpieczyła na ten projekt około 200 tysięcy złotych. Zaplanowano wówczas, że oficjalne ogłoszenie przetargu nastąpi w pierwszej połowie lutego. Przedstawiciele miasta wywiązali się więc z obietnic, a konkurs ofert formalnie pojawił się 9 lutego. Po dokładnie dziesięciu dniach, z pełnej listy ofertowej, zostanie wyłoniony zwycięzca, który będzie nadzorował prace budowlane i zajmie się ich realizacją. Dopełnienie formalności, mające związek ze złożeniem pełnej dokumentacji budowy, powinno odbyć się do końca maja tego roku.

Podczas dzisiejszej konferencji poznaliśmy również plan zagospodarowania nowych trybun. Trybuna południowa, znajdująca się od strony parkingu przy Atlas Arenie, będzie przeznaczona na stworzenie muzeum Łódzkiego Klubu Sportowego oraz restaurację. Część wschodnia zamieni się w przestrzeń handlowo-usługową, a trybuna północna będzie mieścić biura, sale konferencyjne oraz salę bankietową.

Przewidywana pojemność stadionu to minimum 20 tysięcy miejsc, z czego tradycyjnie 5% będzie zagospodarowane dla kibiców gości.

„Projekt PFU będzie określał całą strukturę obiektu, koszty oraz wymogi. Cały stadion będzie zadaszony. Jeśli chodzi o oświetlenie, to  przygotowane będą dwie koncepcje: pierwsza – oświetlenie standardowe lub oświetlenie LED-owe, które jest znaczenie bardziej ekonomiczne w dalszej eksploatacji. Standard trybun będzie adekwatny do standardu aktualnej trybuny. Program ma również odpowiedzieć na pytanie, dotyczące całkowitego kosztu tej inwestycji. Jest to ważna kwestia, jeśli chodzi o uwzględnienie kosztorysu w budżecie miasta oraz w wieloletnim programie finansowym, jako radni oczekujemy na te dane z PFU. Musimy podjąć odpowiednie decyzję w sprawie uzupełnienia budżetu budowy”- podsumował wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Paweł Bliźniuk.

Stadion ma spełniać wszelkie wymogi UEFA, również te, związane z rozgrywaniem meczów w europejskich pucharach.

„Z punktu widzenia ŁKS-u, dla nas najważniejszy jest fakt, że wszystkie procedury są w toku, a druga, niemniej ważna sprawa, to stałe, zagwarantowane miejsce dla klubu. Byłem obecny przy uzgadnianiu warunków obiektu, razem współtworzyliśmy te założenia. Jestem z nich zadowolony i bardzo się cieszę z teraźniejszego etapu przygotowań do rozpoczęcia budowy Stadionu Miejskiego” – dodał Prezes Łódzkiego Klubu Sportowego, Tomasz Salski.

19 lutego po godzinie 12.00 poznamy nazwę firmy, która odpowiadać będzie za realizację rozbudowy. O dalszych etapach prac będziemy informować Was na bieżąco.