Początek sezonu w kilku liczbach

05 / 10 / 2021

fot. Radosław Jóźwiak / Cyfrasport

Piłkarze ŁKS-u rozegrali już jedenaście ligowych meczów, więc czas na pierwsze w tym sezonie podsumowanie statystyczne.

Piłkarze ŁKS-u w jedenastu spotkaniach Fortuna 1 Ligi zdobyli 17 punktów (średnio: 1,54 pkt na mecz), na co złożyło się 5 zwycięstw (1 u siebie, 4 na wyjeździe), 2 remisy (1 u siebie) i 4 porażki (3 u siebie, 1 na wyjeździe). Łodzianie zajmują po 11 kolejkach ósme miejsce w tabeli.

15 goli

• Ełkaesiacy zdobyli 15 goli (średnio: 1,36 gola na mecz), więc do siatki trafiają na razie (oczywiście średnio) co 66 minut. Ełkaesiacy stracili dotąd 12 bramek.
  • ŁKS siedmiokrotnie otwierał wynik meczu. W czterech takich przypadkach cieszył się po końcowym gwizdku z kompletu punktów (Puszcza, Stomil, Miedź, Sandecja), dwukrotnie musiał zadowolić się jednym punktem (GKS Tychy, GKS Jastrzębie), a raz rywal odrobił straty z nawiązką (Podbeskidzie).
  • ŁKS czterokrotnie pierwszy tracił gola. W trzech przypadkach spotkanie wygrali rywale (Korona, Resovia, Zagłębie Sosnowiec), a raz łodzianom udało się przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę (Skra Częstochowa).

W piątek najczęściej

Najwięcej punktów ełkaesiacy zdobyli w tym sezonie w meczach rozgrywanych w piątek (7 pkt), niedzielę (6 pkt) i sobotę (3 pkt). Najmniej punktów zdobyliśmy w środę (1 pkt). Dodajmy, że najczęściej o ligowe punkty rywalizowaliśmy w piątek (4 mecze), sobotę i niedzielę (po 3 mecze) i środę (1 mecz).

Ostatni kwadrans

Podopieczni trenera Kiby Vicuny najskuteczniejsi okazali się w ostatnim kwadransie (w sumie 5 goli). Największe problemy mieli łodzianie w drugim kwadransie drugiej połowy (4 stracone gole).

Kwadranse zdobyte i stracone bramki w tym sezonie:

• 1-15 minuta: zdobyte / 1 stracona
  • 16-30 minuta: zdobyte / 1 stracona
  • 31-45+ minuta: zdobyta / 2 stracone
  • 46-60 minuta: zdobyte / 1 stracona
  • 61-75 minuta: zdobyta / 4 stracone
  • 76-90+ minuta: zdobytych / 3 stracone

Lewą nogą, głową, prawą nogą

• W pierwszych jedenastu meczach ŁKS zdobył na zapleczu ekstraklasy 5 goli po strzałach z lewej nogi, 4 gole – po uderzeniach prawą nogą, 5 goli – po strzałach głową, a jeden to trafienie samobójcze.
  • Najczęściej ełkaesiacy trafiali do siatki po strzałach w lewy górny róg bramki (4 gole) i prawy górny róg bramki (5 goli). Czternaście goli to dzieło strzałów z pola karnego, a jeden (gol Antonio Domingueza w meczu z GKS-em Tychy) to uderzenie z dystansu.

Strzelcy goli

W pierwszych meczach sezonu na listę strzelców wpisało się dziewięciu zawodników. Najskuteczniejszy jest Pirulo.

• ⚽⚽⚽⚽ – Pirulo
  • ⚽⚽ – Stipe Jurić, Piotr Janczukowicz
  • ⚽ – Antonio Dominguez, Maciej Wolski, Maksymilian Rozwandowicz, Jan Sobociński, Bartosz Szeliga, Maciej Radaszkiewicz
  • + 1 gol samobójczy (Ivan Hladik z Puszczy Niepołomice)

Asysty (w tym wywalczone rzuty karne)

Wśród asystentów na czele listy również Pirulo, który pięciokrotnie otwierał kolegom drogę do bramki.

• 5 asyst – Pirulo
  • 3 asysty – Michał Trąbka
  • 2 asysty – Adrian Klimczak
  • 1 asysta – Mateusz Bąkowicz, Mikkel Rygaard, Javi Moreno, Adam Marciniak, Maciej Dąbrowski

Żółte kartki (po 11 kolejkach)

• 4 – Maksymilian Rozwandowicz
  • 2 – Bartosz Szeliga, Stipe Jurić, Jan Sobociński, Jakub Tosik, Adam Marciniak, Adrian Klimczak, Piotr Janczukowicz
  • – Michał Trąbka, Maciej Wolski, Piotr Gryszkiewicz, Kelechukwu Ibe-Torti, Maciej Dąbrowski, Antonio Dominguez

Młodzieżowcy ŁKS

W tym sezonie trenerzy ŁKS-u skorzystali dotąd z usług pięciu młodzieżowców. Najwięcej czasu na boisku spędzili Mateusz Bąkowicz i Kelechukwu Ibe-Torti.

Młodzieżowcy ŁKS-u w Fortuna 1 Lidze:

• Mateusz Bąkowicz – 387 minut (6 występów)
  • Kelechukwu Ibe-Torti* – 273 minuty (5 występów) – * jako młodzieżowiec w ostatnich meczach
  • Piotr Gryszkiewicz – 194 minuty (8 występów)
  • Mieszko Lorenc – 108 minut (2 występy)
  • Dawid Arndt – 90 minut (1 występ)
  • Jan Kuźma – 11 minut (1 występ)

Ranking „Czapki z głów”

W tym sezonie kontynuujemy zabawę, w ramach której kibice Łódzkiego Klubu Sportowego po wygranych meczach w lidze wybierają na łamach Twittera i Facebooka najlepszych zawodników każdego spotkania.

Czołówka rankingu „Czapki z głów” (po 11 kolejkach):

• Pirulo – 🎩🎩🎩🎩🎩🎩
  • Maciej Dąbrowski – 🎩🎩🎩🎩🎩
  • Mateusz Bąkowicz – 🎩🎩🎩🎩

Minuty na boisku

W obecnym sezonie Fortuna 1 Ligi trenerzy ŁKS-u skorzystali dotąd z usług 26 zawodników. Powyżej 700 minut na boisku spędziło pięciu piłkarzy. Najwięcej minut na murawie spędził Marek Kozioł (900 minut). Najwięcej minut na boisku:

• Marek Kozioł – 900 minut (10 występów)
  • Michał Trąbka – 841 minut (10 występów)
  • Bartosz Szeliga – 804 minuty (10 występów)
  • Adam Marciniak – 792 minuty (9 występów)
  • Pirulo – 746 minut (10 występów)