
W nowym sezonie kapitanem pierwszej drużyny ŁKS-u będzie Piotr Głowacki, a oprócz niego w radzie drużyny znaleźli się Michał Mokrzycki, Sebastian Rudol i Mateusz Kupczak. Warto przy tej okazji wspomnieć o ich zasłużonych poprzednikach.
Piotr Głowacki – nowy kapitan ŁKS-u – pojawił się w Łodzi dwa lata temu i od tego czasu rozegrał 60 oficjalnych meczów w barwach naszego klubu. W radzie drużyny znaleźli się ponadto Michał Mokrzycki, Sebastian Rudol i Mateusz Kupczak.
Kapitanowie ŁKS-u | Historia opowiedziana przez opaskę
W ponad stuletniej historii Łódzkiego Klubu Sportowego funkcję kapitana pełniło wielu ważnych piłkarzy. Opaska kapitańska towarzyszyła zarówno legendarnym postaciom polskiej piłki, jak i naszym lokalnym bohaterom, którzy przez lata stanowili o tożsamości drużyny z al. Unii 2.
Jednym z pierwszych kapitanów ŁKS-u był Zenon Sienkiewicz (na zdjęciu – stoi pierwszy z prawej) – znakomity technik i strzelec, jeden z trzech pierwszych ełkaesiaków w reprezentacji Łodzi (1911, mecz z Germanią Wrocław). Według przekazów, trafił do ŁKS-u z Victorii Łódź, przyciągnięty możliwością gry w polskim klubie. Obok Bernarda Millera (stoi – czwarty z lewej) był jedną z kluczowych postaci ówczesnego zespołu. Obaj przyczynili się zresztą do zdobycia w 1912 roku pierwszego trofeum w historii klubu – Pucharu Smitha i Gilchrista.
W okresie międzywojennym opaskę kapitańską nosili m.in. legendarni obrońcy ŁKS-u – Wawrzyniec Cyl, Władysław Karasiak i Antoni Gałecki. Pierwszy z wymienionych rozegrał dla ŁKS-u około 300 meczów (w tym 86 ligowych), reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1924 roku (pierwszy olimpijczyk z ŁKS-u!) i słynął z ogromnej pracowitości. Pamiętany jest m.in. z przerwanego meczu z Wisłą Kraków w 1928 roku, kiedy jako kapitan długo kwestionował decyzję sędziego o rzucie karnym, co doprowadziło do wtargnięcia kibiców na boisko.
Władysława Karasiaka ceniono za skromność, sportową waleczność, słynne świece czyli dalekie wykopy piłki (z jakichś względów szalenie lubiane przez ówczesną publiczność zagranie) oraz końskie zdrowie (według legendy nigdy nie doznał kontuzji), z kolei Antoni Gałecki nie tylko przez lata był jednym z symboli ŁKS-u, ale i z reprezentacją Polski zajął czwarte miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie, a i jako pierwszy ełkaesiak zagrał na mundialu (w słynnym meczu z Brazylią w 1938 roku).
Liderem legendarnej drużyny „Rycerzy Wiosny” z lat 50. był Władysław Soporek. Świetny napastnik zdobył z ŁKS-em mistrzostwo i Puchar Polski, a indywidualnie sięgnął po koronę króla strzelców. W samej ekstraklasie zdobył dla ŁKS-u blisko 80 bramek.
Czterdzieści lat później, w 1998 roku, opaskę kapitańską nosił kolejny mistrz Polski z ŁKS-u – Rafał Pawlak, wychowanek ŁKS-u, uczestnik pamiętnych spotkań z FC Porto, Manchesterem United i AS Monaco, który później związał swoją zawodniczą i trenerską karierę z Widzewem.
W międzyczasie funkcję kapitana pełniło wielu znakomitych zawodników: Piotr Suski (rywalizował z Pelé na Maracanie), Jerzy Sadek (rekordzista pod względem ligowych goli dla ŁKS-u), Mirosław Bulzacki i Jan Tomaszewski (bohaterowie Wembley), Grzegorz Ostalczyk oraz Marek Dziuba (trzeci w historii medalista piłkarskich mistrzostw świata z ŁKS-u).
Nie sposób nie wspomnieć również o Marku Chojnackim, rekordziście klubu pod względem liczby występów w ekstraklasie (452 mecze). Debiutował w 1978 roku, a zakończył karierę w 1996 roku. Jako kapitan poprowadził ŁKS do wicemistrzostwa Polski w sezonie 1992/1993, czwartego miejsca w lidze, finału Pucharu Polski oraz występów w europejskich pucharach. Poza nim w latach 90. i na początku XXI wieku rolę kapitana pełnili m.in. mocno związani z naszym klubem Tomasz Wieszczycki, Zdzisław Leszczyński i Marek Saganowski.
Z kolei w ostatnich latach opaskę kapitańską nosili m.in. Aleksander Ślęzak, Michał Kołba, Maksymilian Rozwandowicz, Arkadiusz Malarz, Maciej Dąbrowski, Adam Marciniak, Pirulo, Bartosz Szeliga, Kamil Dankowski i Mateusz Kupczak.