Aktualności

Piłkarze w przedsezonowych liczbach

5
12 / 07 / 2022

fot. Jakub Piasecki / Cyfrasport

Do rozpoczęcia nowego sezonu zostało raptem kilka dni. Czekając z niecierpliwością na pierwszy gwizdek rozgrywkach, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej zawodnikom Łódzkiego Klubu Sportowego z perspektywy liczb znajdujących się w ich biogramach. Zobaczcie, co wynika z naszej analizy.

Wiek

W nowym sezonie najstarszym piłkarzem ŁKS-u będzie Maciej Dąbrowski, który 20 kwietnia obchodził 35. urodziny. Na drugim biegunie znajdują się: Aleksander Bobek i Mateusz Kowalczyk, którzy w kwietniu odebrali dopiero dowody osobiste. Dla porządku dodajmy, że spośród tej dwójki 18-latków starszy o dziewięć dni jest Olek. Nastolatkiem jest jeszcze Jan Kuźma, który 1 czerwca skończył 19 lat. Łącznie 27 ełkaesiaków liczy sobie 665 lat, co daje średnią 24,6 roku na zawodnika.

Wzrost

Najwyższym piłkarzem w kadrze jest bramkarz Marek Kozioł, który ma niespełna dwa metry wzrostu (dokładnie 199 cm). Spośród zawodników z pola najwyższy jest z kolei wspomniany już Maciej Dąbrowski, który ma 191 cm wzrostu. Najniższy jest z kolei Javi Moreno – 169 cm. O centymetr więcej mają Marcel Wszołek oraz Bartosz Biel. Średnio ełkaesiak znajdujący się w kadrze na rundę jesienną ma niespełna 183 cm wzrostu.

Waga

W parze z centymetrami zazwyczaj idą też kilogramy, dlatego nie może dziwić, że klubowa waga przed sezonem najwięcej pokazała u Marka Kozioła – 99 kg, a najmniej u Javiego Moreno – 61 kg. Średnio waga jednego zawodnika to blisko 78,5 kg.

Występy

Najwięcej występów na najwyższym szczeblu rozgrywkowym spośród wszystkich ełkaesiaków ma Adam Marciniak – 279, a trzycyfrowym wynikiem w tej statystyce mogą się też pochwalić Maciej Dąbrowski – 179 gier i Bartosz Szeliga, który dotąd zaliczył 112 meczów w ekstraklasie. Blisko „setki” są Kamil Dankowski (93) i Dawid Kort (92). Łącznie podopieczni Kazimierza Moskala mają na koncie 863 mecze w ekstraklasie – to dorobek 11 zawodników (16 wciąż czeka na debiut w krajowej elicie). Średnio daje to niespełna 32 mecze na jednego zawodnika.

Na zapleczu ekstraklasy najwięcej gier ma Marek Kozioł – 185. Tuż za nim plasuje się Bartosz Biel – 182 mecze. Na podium w tej kategorii znalazł się jeszcze Bartosz Szeliga, który dotąd rozegrał w pierwszej lidze 126 spotkań. Jesienią „setkę” przekroczyć mogą ponadto Maciej Dąbrowski (92) i Adam Marciniak (89). Z kolei na debiut na drugim szczeblu rozgrywek czeka dwóch graczy – bramkarz Aleksander Bobek i Nelson Balongo, czyli sprowadzony latem napastnik z belgijskiego Sint-Truidense. Razem piłkarze ŁKS-u w pierwszej lidze rozegrali do tej pory 1176 spotkań, co daje średnią blisko 44 gier na jednego zawodnika.

Występy z przeplatanką

Licząc natomiast same tylko występy z przeplatanką na piersi – niezależnie od poziomu rozgrywek – to liderem jest Michał Kołba, który w pierwszym zespole dotąd zgromadził 157 oficjalnych występów. Biorąc pod uwagę jedynie szczebel centralny, prowadzi Jose Antonio Pirulo (102 mecze) przed Michałem Trąbką (94 spotkania). Bez meczu o stawkę w pierwszej drużynie ŁKS-u pozostają: Aleksander Bobek i trzech graczy sprowadzonych tego lata – Nelson Balongo, Dawid Kort i Vladyslav Okhronchuk.

Gole

Obecni piłkarze ŁKS-u łącznie strzelili dla naszego klubu 50 goli. Połowa tego dorobku to zasługa Pirulo, a daleko za nim są Michał Trąbka (9 trafień) i Piotr Janczukowicz (5). Oprócz nich z gola w barwach ŁKS-u cieszyło się na razie jeszcze siedmiu innych graczy, a 17 wciąż czeka na ten wyjątkowy moment.

Patrząc ogółem, na pierwszoligowych boiskach ełkaesiacy łącznie cieszyli się z 89 bramek. Pod tym względem również najlepszy jest Pirulo – 22 gole, przed Bartoszem Bielem – 20 goli i Bartoszem Szeligą oraz Dawidem Kortem – po 10. Minimum jednego gola na zapleczu polskiej ekstraklasy ma 14 aktualnych ełkaesiaków, czyli nieco ponad połowa całej kadry.

Uwzględniając tylko gole w ekstraklasie, numerem jeden spośród ełkaesiaków jest Maciej Dąbrowski z 14 trafieniami. Niewiele tylko gorsi od kapitana ŁKS-u są: Bartosz Szeliga (12), Dawid Kort (11) i Adam Marciniak (10). Po jednej bramce mają jeszcze w swoim piłkarskim CV: Kamil Dankowski, Pirulo i Michał Trąbka.

Najdłużej

Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że nieprzerwanie najdłużej w kadrze pierwszej drużyny jest Dawid Arndt – od lutego 2018 roku. Od lipca 2019 roku zawodnikami ŁKS-u są natomiast Michał Trąbka i Pirulo. Najkrótszy staż mają za to oczywiście Dawid Kort, Vladyslav Okhronchuk, Nelson Balongo i Bartosz Biel, którzy do „Rycerzy Wiosny” trafili w ostatnich tygodniach.Sponsorzy główni

Sponsorzy

Partner strategiczny

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partner techniczny

Partner medyczny