Klub

Odszedł od nas Wojciech Łazarek

13.12.2023

13.12.2023

Odszedł od nas Wojciech Łazarek

Dziś mamy dla Was smutną wiadomość. W środę 13 grudnia odszedł od nas Wojciech Łazarek. Były piłkarz i trener m.in. ŁKS-u oraz selekcjoner reprezentacji Polski miał 86 lat.

Wojciech Łazarek urodził się w Łodzi i tutaj także po drugiej wojnie światowej w klubie Metalowiec rozpoczął przygodę z futbolem, którą kontynuował w Starcie Łódź, a potem w Łódzkim Klubie Sportowym. W barwach „Rycerzy Wiosny” rozegrał dziewięć meczów w Ekstraklasie i zdobył jedną bramkę (pokonał słynnego bramkarza Polonii Bytom Edwarda Szymkowiaka), karierę piłkarską zakończył zaś w Lechii Gdańsk, a następnie zajął się z sukcesami pracą szkoleniową.

Pracował jako asystent trenera reprezentacji juniorów Łodzi, a także jako pierwszy trener m.in. w Lechii Gdańsk, Zawiszy Bydgoszcz (pod koniec lat 70. awansował z Zawiszą do Ekstraklasy), Lechu Poznań (dwukrotnie zdobył z „Kolejorzem” mistrzostwo Polski i Puchar Polski), Wiśle Kraków, Widzewie, Śląsku Wrocław czy Jagiellonii Białystok. Poza tym pracował w Izraelu, Egipcie i Arabii Saudyjskiej.

Szkoleniowcem ŁKS-u został w kwietniu 1991 roku, zastępując Zdzisława Ulatowskiego po wysokiej porażce łodzian z Hutnikiem w Krakowie. Co ważne, Wojciech Łazarek wprowadził w klubie kilka zmian. – Piłkarze natychmiast dostali nowe dresy, mogli ćwiczyć nowymi piłkami, a podczas treningów przy linii bocznej stał zawsze stolik z napojami – czytamy w „100 lat ŁKS”, książce wydanej na stulecie klubu.

W debiucie Wojciecha Łazarka na ławce trenerskiej ŁKS-u, ełkaesiacy wygrali 3:2 z Zagłębiem Sosnowiec. W sumie pod wodzą tego szkoleniowca rozegraliśmy 25 ligowych spotkań. Wojciech Łazarek zrezygnował z pracy w naszym klubie ze względów zdrowotnych w listopadzie 1991 roku i wtedy zastąpił go Ryszard Polak. Nieco wcześniej, przez niemal trzy lata, Wojciech Łazarek był selekcjonerem reprezentacji Polski, a warto też dodać, że słynący z bon motów szkoleniowiec dwukrotnie wygrał plebiscyt „Piłki Nożnej” na trenera roku w Polsce.

Wojciech Łazarek zmarł w środę 13 grudnia br. w wieku 86 lat. Jego rodzinie składamy szczere kondolencje.