Klub

O rywalu słów kilka: Szachtior Karaganda

15.02.2019

15.02.2019

O rywalu słów kilka: Szachtior Karaganda

Szachtior Karaganda będzie kolejnym przeciwnikiem Łódzkiego Klubu Sportowego na zgrupowaniu w Turcji. Spotkanie zostanie rozegrane na boisku w Belek i rozpocznie się w sobotę o godzinie 9:00 czasu polskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z sylwetką naszego jutrzejszego rywala.

Barwy i nazwa

Szachtior Karaganda został założony w roku 1958. Barwy drużyny są pomarańczowo-czarne. W latach 1997 – 2004 drużyna występowała pod nazwą Szachtior-Ispat-Karmiet Karaganda.

Sukcesy

Największym sukcesem klubu z Kazachstanu jest jak do tej pory gra w 4. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów oraz występ w fazie grupowej Ligi Europy w sezonie 2013/2014. Szachtior to też dwukrotny mistrz kraju.

null

fot. independent.co.uk (2013)

Obiekt

Szachtior swoje spotkania rozgrywa na wielofunkcyjnym stadionie w Karagandzie. Obiekt może pomieścić 20 tysięcy kibiców.

fot. shakhter.kz

Szachtior w rozgrywkach ligowych

Rozgrywki w najwyższej lidze Kazachstanu odbywają się w systemie 3-rundowym. W roku 2018 Szachtior Karaganda zajął 8. miejsce w tabeli. Zanotował 8 zwycięstw, 12 remisów i 13 porażek. Strzelił 29 bramek, zaś stracił 36 goli.

Znani zawodnicy

Do najbardziej znanych zawodników drużyny Szachtiora należą obrońcy Jevhenij Tkachuk i Artem Baranowski, czyli dwaj piłkarze z Ukrainy. W zespole występuje też były reprezentant Czech, Lukas Droppa.

Zarząd i trener

Trenerem zespołu Szachtiora jest Nikolaj Kostow. Posiada on licencję UEFA Pro, a w swojej karierze trenerskiej prowadził między innymi Olympiakos Nikosia, Levskiego Sofia czy FK Tosno. Prezesem klubu jest Siergiej Jegorow.

Karaganda

Karaganda to miasto położone w Kazachstanie. Jest stolicą obwodu karagandyjskiego. Ośrodek wydobycia węgla kamiennego, przemysłów: maszynowego, chemicznego, materiałów budowlanych i spożywczego. W 2018 roku miasto liczyło około 499 tysięcy mieszkańców.