O rywalu słów kilka: Sandecja Nowy Sącz

Klub

O rywalu słów kilka: Sandecja Nowy Sącz

18.04.2019

18.04.2019

Ełkaesiacy w Wielki Piątek zmierzą się na własnym boisku z trzecią w tabeli Fortuna 1 Ligi, Sandecją Nowy Sącz. Zapraszamy do zapoznania się z sylwetką naszego rywala.

Barwy i nazwa

Sandecja Nowy Sącz powstała w 1910 roku. Nazwa „Sandecja” pochodzi od łacińskiej nazwy Nowego Sącza, która w tym języku brzmi „Nova Civitas Sandecz” oraz nazwy regionu, której łacińska nazwa brzmi „Sandecjana”. Barwy drużyny są biało-czarne.

Sukcesy

Największym sukcesem Sandecji jest awans do ekstraklasy w sezonie 2016/2017. Klub z Nowego Sącza występował w niej przez rok i następnie spadł do pierwszej ligi. Dodatkowo „Sączersi” w sezonie 2013/2014 dotarli do ćwierćfinału rozgrywek Pucharu Polski.

Obiekt

Sandecja rozgrywa swoje mecze na Stadionie im. Ojca Władysława Augustynka w Nowym Sączu. Pojemność obiektu wynosi 5000 miejsc (w tym 3000 siedzących). Posiada on oświetlenie o mocy 1600 luksów. Stadion nie spełnia wymogów licencyjnych ekstraklasy.

Sandecja w rozgrywkach ligowych

Sandecja obecnie plasuje się na 3. miejscu w tabeli Fortuna 1 Ligi. Zespół zanotował w tym sezonie 12 zwycięstw, 12 remisów i 4 porażki. Bilans bramkowy drużyny „biało-czarnych” wynosi 28 goli strzelonych oraz 15 straconych. „Sączersi” mogą się pochwalić drugą najlepszą defensywą w całej lidze.

Znani zawodnicy

Sandecja ma w swojej kadrze kilku zawodników znanych z boisk ekstraklasy. Są to między innymi Grzegorz Baran, Damian Chmiel, Bartłomiej Dudzic czy Maciej Małkowski. Snajperem „biało-czarnych” jest również Maciej Korzym, który zanotował 38 trafień w najwyższej klasie rozgrywkowej. Warto też zwrócić uwagę na młodego pomocnika Dawida Flaszkę.

Zarząd i trener

Szkoleniowcem Sandecji jest znany z prowadzenia m.in. Lechii Gdańsk, Tomasz Kafarski. Trener posiada licencję UEFA Pro i w Nowym Sączu pracuje od lipca 2018 roku. Prezesem klubu jest Pan Tomasz Michałowski.

Nowy Sącz

Nowy Sącz to miasto na prawach powiatu w województwie małopolskim, siedziba ziemskiego powiatu nowosądeckiego. Trzecie pod względem liczby mieszkańców i piąte pod względem powierzchni miasto w województwie małopolskim i największe miasto Beskidu Sądeckiego. 31 grudnia 2017 roku miasto miało 84 041 mieszkańców.