Drużyna

Najlepsze z najlepszych: GKS Tychy

18.02.2021

18.02.2021

Najlepsze z najlepszych: GKS Tychy

fot. Radosław Jóźwiak / Cyfrasport

Dwadzieścia dwa miesiące temu piłkarze ŁKS-u pokonali na zapleczu ekstraklasy GKS Tychy 2:0. W sobotę czas na starcie numer 11.

  • Pierwszy w historii ligowy pojedynek z GKS-em Tychy ełkaesiacy rozegrali 17 listopada 1974 roku. Nie był to jednak szczęśliwy dzień dla łodzian, bo chociaż mecz zakończył się remisem 1:1 (gola dla ŁKS-u zdobył z rzutu karnego Grzegorz Ostalczyk) kibice i dziennikarze narzekali na postawę „Rycerzy Wiosny”.
  • W 1976 roku śląski klub zdobył wicemistrzostwo Polski, ustępując w lidze jedynie Stali Mielec. W nagrodę tyscy piłkarze zmierzyli się w Pucharze UEFA z 1. FC Köln i wstydu polskim kibicom nie przynieśli. W Niemczech 2:0 wygrały popularne „Koziołki”. W Tychach padł remis 1:1.
  • Pierwszego ligowego zwycięstwa nad GKS-em Tychy w al. Unii 2 kibice ŁKS-u doczekali się 25 maja 1977 roku. Łodzianie wygrali 3:1 po dwóch golach Andrzeja Milczarskiego i trafieniu Marka Dziuby.
  • Sobotnie starcie będzie jedenastym meczem ŁKS-u z GKS-em Tychy (jeśli nie liczyć pojedynków z powstałym w wyniku fuzji Sokołem Tychy). Trzy mecze wygrali łodzianie, dwa zwycięstwa odnieśli także tyszanie, a pięć pozostałych spotkań zakończyło się podziałem punktów.
  • Tychy wróciły do ekstraklasy w połowie lat 90. dzięki fuzji z Sokołem Pniewy. Piłkarze ŁKS-u rozegrali z Sokołem Tychy trzy spotkania (dwa zwycięstwa 2:0, jedno zwycięstwo 1:0 oraz wygrana walkowerem 3:0).
  • Ostatnie ligowe starcie ŁKS-u z GKS-em Tychy odbyło się dwadzieścia dwa miesiące temu. 13 kwietnia 2019 roku ełkaesiacy pokonali na wyjeździe GKS 2:0 po golach Patryka Bryły i Daniego Ramireza.

Zdobywcy goli dla ŁKS-u w meczach z GKS-em Tychy

W meczach z GKS-em na listę strzelców wpisało się dotąd sześciu piłkarzy ŁKS-u (czterech innych trafiało do bramki w meczach z Sokołem Tychy). Autorem aż pięciu z dziesięciu zdobytych przez łodzian goli jest Andrzej Milczarski.

Reprezentant Polski (wystąpił w towarzyskim spotkaniu z Argentyną) trafił do siatki GKS-u w meczu rozegranym w 1975 roku (1:1 w Tychach), dwukrotnie w spotkaniu z 1976 roku (1:2 w Tychach) i znów dwukrotnie w rewanżu w al. Unii 2 (3:1).

  • ⚽⚽⚽⚽⚽ – Andrzej Milczarski
  • ⚽ – Grzegorz Ostalczyk, Marek Dziuba, Piotr Czachowski (z Sokołem Tychy), Rafał Niżnik (z Sokołem Tychy), Grzegorz Krysiak (z Sokołem Tychy), Mirosław Trzeciak (z Sokołem Tychy), Konrad Kaczmarek, Patryk Bryła, Dani Ramirez