Najbliższy rywal: Worskła Połtawa | #ŁKSwSide

25 / 01 / 2020

fot. Worskła Połtawa / vorskla.com.ua

Po meczu z wymagającym sparingpartnerem, którym w środę była Zorią Ługańsk, ełkaesiacy zmierzą się dzisiaj z kolejnym przedstawicielem ukraińskiej Premier-lihi – Worskłą Połtawa.

W przeciwieństwie do ekipy z Ługańska, Worskła okopuje w tym sezonie ukraińskiej ligi dolne rejony tabeli i z dorobkiem 14 punktów na koncie zdobytych w 18 meczach (4 wygrane, 2 remisy i 12 porażek, gole 12-33) zajmuje jedenastą (przedostatnią) lokatę.

Klub z Połtawy został założony na początku 1955 (wówczas pod nazwą Kołhospnyk). Biało-zieloni jako profesjonalny klub funkcjonują dopiero od 1989 roku. Swoje domowe mecze drużyna Worskły rozgrywa na wielofunkcyjnym wyposażonym w lekkoatletyczną bieżnię stadionie im. Butowskoho, który może pomieścić 25 tysięcy widzów. Jej największym sukcesem jest zdobycie Pucharu Ukrainy i Superpucharu Ukrainy w 2009 roku. Dwukrotnie Worskła stawała też na najniższym stopniu podium w rozgrywkach ligowych – w 1997 i 2018 roku.

W 2018 roku Worskła dzięki zajęciu trzeciego miejsca na koniec ligowych rozgrywek awansowała do fazy grupowej Ligi Europy UEFA, w której miała okazję zmierzyć się z Arsenalem Londyn, Sportingiem Lizbona i Karabachem Agdam (Ukraińcy zajęli trzecie miejsce w grupie).

Obowiązki trenera Worskły od listopada 2019 roku pełni Jurij Maksymow, który przed laty był jednym z najlepszych ukraińskich pomocników. W trakcie swojej kariery bronił barw m.in. Dnipro Dniepropetrowsk, Dynama Kijów czy Werderu Brema. W 1996 roku zajął 3. miejsce w plebiscycie „Piłkarz roku” na Ukrainie. Jest czterokrotnym mistrzem Ukrainy, zdobywcą Pucharu Ukrainy i Niemiec oraz finalistą Pucharu Rosji. Karierę trenerską rozpoczął w 2005 roku w Dynamie Mińsk (w roli asystenta). Rok później pełnił już funkcję pierwszego trenera w CSKA Kijów. Od 19 listopada 2019 roku prowadzi Worskłą.

Nasz najbliższy rywal to zgrany zespół stworzony z młodych zawodników związanych z regionem (średnia wieku to 25 lat). Tylko jedną piątą kadry pierwszej drużyny stanowią piłkarze zagraniczni. Obecnie najskuteczniejszym zawodnikiem zespołu jest 30 letni Denys Wasin (4 bramki w bieżących rozgrywkach). Najbardziej wartościowym zawodnikiem klubu – zdaniem portalu Transfermarket – jest defensywny pomocnik Luizao (1,2 mln euro), który został wypożyczony z FC Porto.

Liga ukraińska wznawia rozgrywki 22 lutego, a już następnego dnia Worskła rozegra swoje pierwsze wiosenne spotkanie. Jej rywalem będzie legendarne Dynamo Kijów.