Aktualności

Na zapleczu: 14 sezonów. 578 goli. Dwóch królów strzelców

7
25 / 07 / 2020

Już w poniedziałek piłkarze ŁKS-u rozpoczną przygotowania do piętnastego w dziejach klubu sezonu na zapleczu ekstraklasy. Historię występów łodzian na tym szczeblu rozgrywkowym przypominamy za sprawą sześciu ciekawostek.

Jedno zwycięstwo i cztery „srebra”

ŁKS rozegrał na zapleczu ekstraklasy czternaście sezonów. Rozgrywki zakończył na drugim miejscu czterokrotnie w tym w pamiętnym dla nas sezonie 2018/2019, gdy wywalczył awans do ekstraklasy. Pierwszą (dawną drugą ligę) ełkaesiacy wygrali dotąd tylko raz – w 2011 roku.

Kto będzie piętnasty?

Piłkarze ŁKS-u inaugurowali rozgrywki na zapleczu ekstraklasy meczami z czternastoma rywalami: Garbarnią Kraków (1:1), Piastem Gliwice (0:1), Uranią Ruda Śląska (1:0), Arką Gdynia (1:2), Krisbutem Myszków (1:3), Tłokami Gorzyce (0:1), Stalą Stalowa Wola (0:2), GKS-em Bełchatów (1:2), Podbeskidziem Bielsko-Biała (0:0), Polonią Bytom (0:0), Dolcanem Ząbki (0:0), Pogonią Szczecin (2:1), GKS-em Katowice (2:1), a w 2018 roku z Chrobrym Głogów (1:0).

578 goli

Na zapleczu ekstraklasy ŁKS rozegrał w sumie 460 meczów. Łodzianie odnieśli 192 zwycięstwa, zanotowali 128 remisów i przegrali 140 meczów, więc stosując obecną punktację (trzy „oczka” za zwycięstwo i jedno za remis) średnio zdobywali tutaj ok. 1,5 pkt na mecz. W sumie ŁKS zdobył w pierwszej (dawnej drugiej) lidze już 647 punktów i 578 goli (1,2 gola na mecz).

Snajperów dwóch

Dwóch piłkarzy ŁKS-u wygrywało klasyfikację strzelców na zapleczu ekstraklasy. Pierwszym królem snajperów wówczas jeszcze drugiej ligi został w 1953 roku Józef Kokot (20 goli), drugim – w 1971 roku Jerzy Sadek (15 goli).

Najwyższe

Najwyższe zwycięstwo na zapleczu ekstraklasy nasi piłkarze odnieśli 31 maja 1953 roku. Tamtego dnia ełkaesiacy pokonali 6:0 Górnika Wałbrzych po dwóch bramkach Władysława Soporka oraz trafieniach Joachima Kubocza, Henryka Pilarskiego, Józefa Kokota i Leszka Jezierskiego. Z kolei podczas poprzedniego sezonu łodzian w pierwszej lidze najwyższym zwycięstwem było to odniesione 3 listopada 2018 roku nad Odrą Opole (5:1).

Pomogą i tym razem

W ostatnim rozegranym na zapleczu ekstraklasy meczu piłkarzy ŁKS-u (remis 3:3 w Opolu z Odrą – 18 maja 2019 roku) wystąpiło czternastu zawodników. Pięciu z nich – Jan Grzesik, Maksymilian Rozwandowicz, Adam Ratajczyk, Maciej Wolski i Łukasz Sekulski – rozpocznie przygotowania do nowego sezonu także tym razem.

POWRÓT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Sponsor strategiczny

Sponsorzy

Partner strategiczny

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partner techniczny

Partner medyczny

[FM_form id="1"]