15
20 / 07 / 2020

Zanim oddzielimy grubą kreską zakończony już sezon PKO Ekstraklasy, już po raz ostatni w ramach krótkiego podsumowania garść najważniejszych statystyk.

Bramki zdobyte, bramki stracone

Piłkarze ŁKS zdobyli w PKO Ekstraklasie 33 bramki. Nasi piłkarze najgroźniejsi okazali się w pierwszym kwadransie drugiej połowy, bo w tym fragmencie spotkań trafili do siatki rywali w sumie jedenastokrotnie. Najwięcej kłopotów mieli natomiast w ostatnim kwadransie pierwszej połowy – między 31 minutą a końcem doliczonego czasu gry rywale zdobyli 14 goli.

Czterema rywalami z którymi łodzianie zawsze trafiali do bramki byli Raków, Cracovia, Arka i Legia. Nie zdobyli natomiast ełkaesiacy ani jednego gola w starciach ze Śląskiem, Jagiellonią i Pogonią.

Zdobyte gole

• 1 min. – 15 min.: 4 bramki
  • 16 min. – 30 min.: 8 bramki
  • 31 min. – 45+ min.: 4 bramki
  • 46 min. – 60 min.: 11 bramki
  • 61 min. – 75 min.: 2 bramka
  • 76 min. – 90+ min.: 4 bramki

Pierwsza połowa: 16 bramek

Druga połowa: 17 bramek

Stracone gole

• 1 min. – 15 min.: 7 bramek
  • 16 min. – 30 min.: 12 bramek
  • 31 min. – 45+ min.: 14 bramek
  • 46 min. – 60 min.: 11 bramek
  • 61 min. – 75 min.: 12 bramek
  • 76 min. – 90+ min.: 12 bramek

Pierwsza połowa: 33 bramki

Druga połowa: 35 bramek

Pierwsza bramka

Ełkaesiacy dwunastokrotnie obejmowali w tym sezonie prowadzenie. W pięciu przypadkach to oni cieszyli się po ostatnim gwizdku z kompletu punktów, dwa mecze zakończyły się podziałem punktów, a w pięciu pozostałych spotkaniach rywale odrabiali straty i koniec końców przechylali szalę zwycięstwa na swoją stronę. Jeśli natomiast ŁKS pierwszy tracił gola (21 razy) zazwyczaj schodził z boiska bez punktów (1 remis i 1 porażka)

ŁKS prowadził do przerwy w tym sezonie siedem razy – czterokrotnie zdobywał komplet punktów, raz zremisował, natomiast dwukrotnie to przeciwnik okazywał się w drugiej połowie lepszy i wygrywał spotkanie. Jeśli to rywale schodzili do szatni z prowadzeniem – czternaście razy wygrywali spotkanie, a raz (ostatni mecz z Rakowem) lepsi byli łodzianie.

Gole

ŁKS zdobył w tym sezonie 33 gole. Większość z nich to uderzenia z pola karnego. Autorami trzech trafień zza szesnastki są Rafał Kujawa, Ricardo Guima i Michał Trąbka. Co ciekawe aż dwanaście goli zdobyli łodzianie strzelając na bramkę spoza jej tzw. światła.

Stałe fragmenty gry

Łódzcy piłkarze zdobyli w tym sezonie trzynaście goli po stałych fragmentach gry. Najwięcej z nich to zasługa skutecznie egzekwowanych rzutów karnych (6 goli). Czterokrotnie trafili ełkaesiacy do siatki po uprzednim wykonaniu rzutu rożnego i trzykrotnie po rzutach wolnych. W sumie blisko 40 proc. wszystkich zdobytych przez ŁKS goli to trafienia po stałych fragmentach gry.

Młodzieżowcy w barwach ŁKS

• Jan Sobociński 27 występów (2285 minut) / 2 gole
  • Adam Ratajczyk18 występów (1187 minut) / 1 gol
  • Piotr Pyrdoł10 występów (505 minut) / 1 gol
  • Przemysław Sajdak7 występów (289 minut)
  • Dawid Arndt2 występy (180 minut)

Polacy w jedenastce

Pod względem liczby polskich zawodników w wyjściowej jedenastce ŁKS uległ w lidze tylko Wiśle Kraków i Wiśle Płock. W łódzkim zespole ta średnia wynosiła w zakończonych niedawno rozgrywkach PKO Ekstraklasy ok. 7,8.