Drużyna

ŁKS Łódź na 100-lecie Niepodległości

09.03.2018

09.03.2018

ŁKS Łódź na 100-lecie Niepodległości

Ten rok jest dla nas szczególnie ważny nie tylko ze względu na obchody 110-lecia powstania klubu. Jako dumni Polacy z wielką radością świętować będziemy 100. rocznicę odzyskania naszej wolności. To dar, który warto docenić i o którym warto na każdym kroku pamiętać.

Od zbliżającej się rundy wiosennej, piłkarze ŁKS-u będą grać w nowych strojach zaprojektowanych specjalnie na jubileusz ŁKS-u. Na przodzie koszulek meczowych (w lewym dolnym rogu) będzie widniało logo Polski Niepodległej.

Przedstawiciele klubu zgłosili się z prośbą o możliwość użytkowania powyższej formy wizualnej do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz koordynatorów „Programu Niepodległa”. Organizacje, które zabiegały o identyfikację z programem, musiały wpisywać się w idee projektu.

Celem powyższego przedsięwzięcia jest wspieranie, propagowanie i uwydatnienie wspólnoty obywatelskiej. Jak wiadomo, ŁKS to klub z ogromnymi tradycjami i silnym poczuciem przynależności, nie tylko tej lokalnej. Nasz klub od zawsze mocno identyfikował się z Polską i postawą patriotyczną, często w opozycji do antypolskich władz.

Najlepszym na to przykładem jest fragment, pochodzący z Gazety Porannej (24.02.1920):

Łódzki Klub Sportowy zjechał dziś do Pogoni. Ciekawa jest historia tego klubu. Założony i postawiony na dzisiejszej wyżynie przez dawnych graczy Cracovii Millera i Polaka jeden jedyny klub polski w Łodzi do dnia dzisiejszego zachował charakter polski, mimo prześladowań podczas okupacji niemieckiej zachował się zawsze godnie i mimo przyrzeczeń, że na wypadek zmiany nazwy klubu znajdzie poparcie, nie dał się temi obiecankom uwieść, będąc do dnia dzisiejszego ostoją sportu polskiego w Łodzi”.

Z podniesioną głową będziemy reprezentować wartości programu „Niepodległa”, obchodząc tym samym wolność, którą udało się odzyskać przed 100 laty.