Korona Kielce – ŁKS. Pojedynek statystyczny

17 / 07 / 2020

fot. Artur Kraszewski

Piłkarze Korony nie przebierają w środkach. Kielczanie są zespołem, który w kończącym się sezonie PKO Ekstraklasy najczęściej przekraczał przepisy.

• W bieżącym sezonie żaden z polskich piłkarzy Korony nie zdobył więcej niż jedną bramkę w lidze (rozbieżności co do autorstwa bramek – wg różnych źródeł Daniel Szelągowski i Marcin Cebula mają po dwa trafienia). Najskuteczniejszym zawodnikiem kielczan jest… bośniacki obrońca Adnan Kovacević (5 goli).
  • Piłkarze Korony na domowe zwycięstwo czekają od 9 marca, czyli od starcia z ŁKS-em, które kielczanie wygrali 1:0. Nasi piłkarze ostatnie wyjazdowe zwycięstwo w PKO Ekstraklasy odnieśli 27 lipca 2019 roku (2:1 z Cracovią).
  • Korona i ŁKS to zespoły, które wygrały w tym sezonie jeden mecz, gdy pierwsze traciły gola. W przypadku łodzian chodzi o ostatnie ligowe zwycięstwo nad Rakowem, z kolei kielczanie odwrócili w ten sposób losy rozegranego 31 maja i wygranego 4:1 spotkania z Wisłą w Płocku.
  • ŁKS stracił gola na 0:1, a mimo to wygrał mecz po raz pierwszy od 16 maja 2018 roku, gdy jeszcze w II lidze w Stargardzie prowadzenie objęli Błękitni, a ełkaesiacy wygrali 2:1. W ekstraklasie podobnej sztuki dokonali łodzianie dziewięć lat temu, gdy 30 września 2011 roku przegrywali z Podbeskidziem 0:1, a wygrali tamten mecz 2:1.
  • W rundzie finałowej ełkaesiacy zdobyli 3 punkty (ostatnie zwycięstwo 3:2 nad Rakowem Częstochowa). Kielczanie w ostatnich sześciu meczach zgromadzili natomiast 2 punkty, na co złożyły się remisy z Arką Gdynia i Wisłą Kraków.
  • Korona i ŁKS to zespoły, które zdobyły najmniej goli w PKO Ekstraklasie. Kielczanie trafili do siatki rywali 27 razy, ełkaesiacy są o sześć trafień lepsi od sobotniego rywala (33 gole).
  • Ełkaesiacy najskuteczniejsi są w pierwszym kwadransie drugiej połowy (11 goli), natomiast na kielczan należy uważać zwłaszcza w ostatnim kwadransie pierwszej odsłony, bo między 31. minutą a końcem doliczonego czasu gry Korona zdobyła 7 goli.
  • Korona Kielce jest zespołem, który w kończącym się sezonie PKO Ekstraklasy najczęściej przekraczał przepisy. Ełkaesiacy w rankingu „najczęściej faulujących” zajmują trzecie miejsce.
  • Łódzcy piłkarze zdobyli w tym sezonie trzynaście goli po stałych fragmentach gry. Korona jest najsłabsza pod tym względem w PKO Ekstraklasie (jedenaście bramek).
  • W tym sezonie ełkaesiacy zmierzą się z Koroną po raz trzeci. Jesienią w al. Unii 2 wygrał 4:1 ŁKS, natomiast w marcu lepsza o jedną bramkę okazała się Korona.
  • W dziesięciu dotąd rozegranych meczach z kielczanami w lidze ŁKS wygrał trzy spotkania. Korona wygrała z ŁKS-em w lidze pięć meczów, a dwa spotkania zakończyły się podziałem punktów. W ekstraklasie w starciu tych zespołów jeszcze nie padł remis.

Autor: Remek Piotrowski