Koordynator piłki jedenastoosobowej Akademii ŁKS | Podsumowanie

Koordynator piłki jedenastoosobowej Akademii ŁKS | Podsumowanie

13.12.2023

Bartosz Krymarys, koordynator piłki jedenastoosobowej Akademii ŁKS, podsumował ostatnie półrocze, publikując swoje spostrzeżenia dotyczące usystematyzowania szkolenia.

– Ramy czasowe określiłbym na pracę wykonaną w okresie pięciu miesięcy stricte związaną z usystematyzowaniem szkolenia piłki jedenastoosobowej przy współpracy oraz zaangażowaniu trenerów Akademii ŁKS. Bez nich nie stworzylibyśmy niczego. Akademia to ludzie – stwierdził Bartosz Krymarys na wstępie swojego wpisu na portalu X. Wybraliśmy kilka najciekawszych spostrzeżeń:

• Cykliczne szkolenia i spotkania wewnętrzne trenerów piłki jedenastoosobowej, na których wprowadzane są standardy pracy na boisku oraz poza nim.
  • Mamy się czym chwalić, więc Akademia ŁKS Łódź jest wizytowana nie tylko przez trenerów i edukatorów z kursów trenerskich ŁZPN-u, ale również Szkoły Trenerów PZPN-u. Prezentujemy naszą metodologię oraz autorski sposób szkolenia również w ramach stażu.
  • Nowe standardy pracy związane ze szkoleniem, dotyczące m.in sposobów budowania jednostek treningowych Akademii, poszczególnych mikrocyklów oraz wytycznych do planów długoterminowych, komunikacji na boisku.
  • Usystematyzowane treningi pozycyjne i interpozycyjne, które kładą nacisk na fundament techniczny oraz decyzyjny. Program treningów pozycyjnych i interpozycyjnych ciągle ewoluuje i na bieżąco jest dostosowywany do naszych możliwości. Cel jest prosty – wyszkolić zawodników o możliwie najwyższym poziomie technicznym.

• Usystematyzowanie Modelu Gry Akademii. Akcent na wielowymiarowość i apozycyjność w celu kreowania mądrych zawodników. Standardem stała się rozmowa o pozycjonowaniu zawodnika na boisku, budowie środków treningowych pod względem zdobycia lub ochrony konkretnej „bazy”.
  • Profilowanie zawodników, czyli kształtowania zawodnika od piłki 4v4/5v5 do 11v11 na dany nam wzorzec – zawodnika działającego na określonej pozycji i swoim obszarze referencyjnym wg. zaplanowanych działań.
  • W ramach rozwoju zawodników obecnie pracujemy nad określeniem ścieżek rozwoju. W ramach trzech zespołów seniorskich od U-17 do ścieżki seniora tworzy się ponad 10 ścieżek rozwoju.
  • #DlaPrzyszłości nie może być pustym frazesem. W tym sezonie uruchomiony został program Akademia #DlaPrzyszłości, w ramach którego co miesiąc 3 zawodników przesuwamy do zespołu starszej kategorii wiekowej. Zawodnicy przesuwani są na poszczególne jednostki treningowe do nowego, bardziej wymagającego środowiska lub często na zasadzie nagrodzenia za aspekty boiskowe i poza boiskowe. Na końcu tego procesu są młodzi debiutanci wchodzący na boisko w poszczególnych zespołach.

• W okresie przejściowym/zimowym (pilotażowo) zawodnicy piłki 11-osobowej uzupełniają swoją technikę użytkową 3x w tygodniu po zakończonej jednostce treningowej, wykonując ćwiczenia techniczne w ramach 15-minutowego treningu techniki. Ma to na celu zwiększenie świadomości zawodników i odnalezienie tych najbardziej systematycznych i wybitnych jednostek.
  • Stworzenie Kanonów Gry Akademii ŁKS, czyli zbioru zasad jakimi zawodnik/zespół ma się kierować w danej fazie gry. Kanony oparte są o model gry i pożądane przez nas zachowania na pozycjach. Pozwalają one realizować działania indywidualne/grupowe i zespołowe w czytelny i charakterystyczny sposób dla zespołów ŁKS.