Drużyna

Historia meczów z GKS Tychy

12.06.2021

12.06.2021

Historia meczów z GKS Tychy

fot. Łukasz Grochala / Cyfrasport

Dwa lata temu łodzianie wygrali w Tychach 2:0. W niedzielę będziemy się emocjonować dwunastym ligowym starciem tych zespołów.

Do pierwszego ligowego pojedynku ełkaesiaków z zespołem z Górnego Śląska doszło 17 listopada 1974 roku i zakończył się on niespodziewanym remisem 1:1 (gola dla ŁKS-u zdobył z rzutu karnego Grzegorz Ostalczyk), na który łódzcy kibice i dziennikarze mocno kręcili nosem.

Podziałem punktów zakończyły się także trzy kolejne ligowe starcie pomiędzy tymi zespołami i dopiero 28 listopada 1976 roku roku ŁKS zdołał w meczu z GKS-em Tychy, ówczesnym wicemistrzem Polski, przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę (2:1), w czym największa zasługa Andrzeja Milczarskiego, autora dwóch goli. Andrzej Milczarski dwukrotnie wpisał się na listę strzelców także w meczu rewanżowym (jedno trafienie dołożył Marek Dziuba), rozegranym w Łodzi i wygranym przez „Rycerzy Wiosny” 3:1.

Dodajmy, że w 1995 roku w wyniku fuzji powstał klub Sokół Tychy i ta z kolei drużyna rozegrała z ełkaesiakami cztery spotkania w ekstraklasie. Co ciekawe, wszystkie mecze wygrali łodzianie, strzelając rywalowi w sumie pięć goli (jeden mecz zweryfikowano jako walkower) i nie tracąc przy tym choćby jednego.

ŁKS nieźle więc radził sobie w starciach z zespołem ze Śląska, wyjąwszy z tego dwie porażki w sezonie 2012/2013 (pierwszą – 1:3 na boisku, drugą – walkowerem), z kolei w zwieńczonym awansem do ekstraklasy sezonie 2018/2019 podopieczni wówczas trenera Kazimierza Moskala najpierw bezbramkowo zremisowali z GKS-em, a w rundzie wiosennej wygrali w Tychach 2:0 po golach Patryka Bryły i Daniego Ramireza. W marcu tego roku w Łodzi triumfował GKS (3:0).

Sobotnie starcie będzie dwunastym ligowym meczem ŁKS-u z GKS-em Tychy (jeśli nie liczyć pojedynków z powstałym w wyniku fuzji Sokołem Tychy). Trzy mecze wygrali łodzianie, trzy zwycięstwa odnieśli także tyszanie, a pięć pozostałych spotkań zakończyło się podziałem punktów.

W sumie w ligowych meczach z GKS-em Tychy na listę strzelców wpisało się sześciu piłkarzy ŁKS-u. Pięć bramek to dzieło Andrzeja Milczarskiego, który pokonał bramkarza GKS-u w meczu rozegranym w 1975 roku (1:1 w Tychach), dwukrotnie w spotkaniu w 1976 roku (1:2 w Tychach) i znów dwukrotnie w rewanżu (3:1).


Zdobywcy goli dla ŁKS-u w meczach z GKS-em Tychy

⚽⚽⚽⚽⚽– Andrzej Milczarski

⚽ – Grzegorz Ostalczyk, Marek Dziuba, Piotr Czachowski (z Sokołem Tychy), Rafał Niżnik (z Sokołem Tychy), Grzegorz Krysiak (z Sokołem Tychy), Mirosław Trzeciak (z Sokołem Tychy), Konrad Kaczmarek, Patryk Bryła, Dani Ramirez