Emocje do końca. Staty przed Korona – ŁKS

10 / 02 / 2024

fot. Łukasz Grochala / Cyfrasport

Mecze ŁKS-u z Koroną Kielce dostarczają dużych emocji, nierzadko trzymając w napięciu do ostatniego gwizdka. W poniedziałek drużyny zmierzą się siedemnasty raz w lidze.

Dreszczowiec na dzień dobry

Ligowa rywalizacja ŁKS-u z Koroną rozpoczęła się jak filmy Alfreda Hitchcocka, czyli od trzęsienia ziemi! 25 września 2004 roku, jeszcze na starym stadionie ŁKS-u, na zapleczu elity padł remis 4:4. W 86. minucie Rafał Wójcik zdobył dla Korony gola na 4:2 i gdy wydawało się, że nic już nie uratuje ełkaesiaków, najpierw Marcin Wachowicz strzelił bramkę kontaktową, a następnie Ireneusz Gortowski doprowadził do wyrównania.

ŁKS vs. Korona: kwadranse

Mecze ŁKS-u z Koroną oglądamy zawsze w napięciu do ostatniego gwizdka, bo najwięcej dzieje się tutaj w ostatnim kwadransie meczu (32% wszystkich goli). Ogólna średnia goli na mecz wynosi: 2,5.

• 1-15 minuta: 3 zdobyte | 2 stracone
  • 16-30 minuta: 3 zdobyte | 1 stracony
  • 31-45+ minuta: 1 zdobyty | 3 stracone
  • 46-60 minuta: 4 zdobyte | 2 stracone
  • 61-75 minuta: 4 zdobyte | 4 stracone
  • 76-90+ minuta: 5 zdobytych | 8 straconych

W tym sezonie: ŁKS – Korona Kielce

• Punkty i gole zdobyte: 10:18 pkt i 13:19 goli zdobytych
  • Gole po stałych fragmentach gry: 5:6
  • Gole po akcjach: 8:13
  • Prowadzenie w meczu (zwycięstwa): 5 (2 wygrane):6 (3 wygrane)
  • Najwięcej goli: Dani Ramirez, Kay Tejan (3) – Martin Remacle (4)

Wieszcz rozpoczął

Zanim zespoły spotkały się w lidze, rywalizowały w Pucharze Polski. 20 listopada 1991 roku w ramach 1/8 finału Pucharu Polski kielczanie przegrali z ŁKS-em 0:1, a zwycięskiego gola dla gości zdobył Tomasz Wieszczycki.

Kto pierwszy ten lepszy

Jeśli w meczach: ŁKS – Korona Kielce pierwszy zdobywasz bramkę, nigdy nie przegrywasz. Ełkaesiacy siedmiokrotnie otwierali wynik spotkania (6 zwycięstw i 1 remis).

Sześć kompletów

ŁKS wygrał z Koroną sześć ligowych meczów z czego cztery w elicie. W Kielcach z kompletu punktów cieszyliśmy się dwukrotnie, w tym raz w Ekstraklasie. Poniżej wszystkie wygrane z Koroną w lidze:

• 2007 | Ekstraklasa: ŁKS – Korona Kielce 2:1 (Marius Kižys, Łukasz Madej)
  • 2011 | Ekstraklasa: Korona Kielce – ŁKS 0:2 (Marek Saganowski, Dariusz Kłus)
  • 2019 | Ekstraklasa: ŁKS – Korona Kielce 4:1 (Rafał Kujawa 3, Jan Grzesik)
  • 2020 | I liga: ŁKS – Korona Kielce 2:0 (Pirulo, Samuel Corral)
  • 2021 | I liga: Korona Kielce – ŁKS 1:2 (Tomasz Nawotka, Antonio Dominguez)
  • 2023 | Ekstraklasa: ŁKS – Korona Kielce 2:1 (Dani Ramirez, Artemijus Tutyškinas)

Najlepsi strzelcy

Rekordzistą pod względem liczby ligowych goli dla Korony Kielce jest Jacek Kiełb (53 bramki), natomiast najlepszy pod tym względem ełkaesiak, czyli Jerzy Sadek zdobył 102 bramki. Spośród obecnych piłkarzy obu klubów nr 1 zajmują: Jakub Łukowski (27 goli dla Korony Kielce we wszystkich rozgrywkach) oraz Pirulo (41 goli dla ŁKS-u).

Bilans meczów

W szesnastu dotąd rozegranych ligowych pojedynkach ŁKS-u z Koroną łodzianie odnieśli sześć zwycięstw, tylko trzy spotkania zakończyły się podziałem punktów, a siedmiokrotnie górą byli kielczanie. Bilans bramkowy na remis: 20:20.

Wszystkie gole dla ŁKS-u w ligowych meczach z Koroną

• ⚽ ⚽ ⚽ – Rafał Niżnik, Rafał Kujawa
  • ⚽ ⚽ – Marcin Wachowicz
  • ⚽ – Ireneusz Gortowski, Marius Kižys, Łukasz Madej, Marek Saganowski, Dariusz Kłus, Jan Grzesik, Pirulo, Samu Corral, Tomasz Nawotka, Antonio Dominguez, Dani Ramirez, Artemijus Tutyškinas