Aktualności

Arkadiusz Gerwel: Będę służył ŁKS swoim doświadczeniem

21
07 / 02 / 2024

– Dla mnie prawo sportowe to idealne połączenie wykształcenia i wiedzy prawniczej z pasją do piłki nożnej – mówi Arkadiusz Gerwel, który w trakcie ostatniego walnego zgromadzenia akcjonariuszy dołączył do rady nadzorczej ŁKS Łódź S.A.

Arkadiusz Gerwel jest adwokatem i doradcą podatkowym posiadającym wieloletnie, wszechstronne doświadczenie w prawie cywilnym, handlowym, podatkowym i sportowym. Jego obecność w radzie nadzorczej ŁKS Łódź S.A. pomoże zapewnić klubowi bezpieczeństwo i sprawne funkcjonowanie w kilku szczególnie newralgicznych obszarach wymagających odpowiednich kompetencji i wiedzy.

– Prawnik sportowy w każdym klubie to obecnie konieczność. Wiele nawet z pozoru błahych kwestii może mieć poważne konsekwencje finansowe. Sprawy transferowe, kontrakty piłkarskie, relacje z PZPN, UEFA, FIFA, procedury licencyjne, finansowe fair-play, bezpieczeństwo imprez masowych czy rozwiązywanie sporów osadzone są w otoczeniu formalno-prawnym, którego specyfika znacznie odbiega od zasad prawa powszechnego. Przepisy prawa sportowego nie tyle się komplikują, ile rośnie ich zakres regulacyjny i znaczenie zwłaszcza na poziomie FIFA, co z kolei przekłada się na implementację do przepisów PZPN. Najlepszym przykładem jest zamieszanie związane z próbą uporządkowania przez FIFA rynku agentów piłkarskich, co również oddziałuje na współpracę z klubami. Moim zdaniem prawnik nie sportowy ma niewielkie szanse aby „z marszu” odnaleźć się w niuansach piłkarskich regulacji PZPN i FIFA. Praktyka i znajomość orzecznictwa odgrywa tutaj bardzo dużą rolę – podkreśla Arkadiusz Gerwel.

Nowy członek rady nadzorczej ŁKS Łódź S.A. wielokrotnie reprezentował podmioty sportowe w sprawach prowadzonych przed organami jurysdykcyjnymi polskich i międzynarodowych organizacji sportowych oraz doradzał uczestnikom rynku piłkarskiego. Dysponuje rozległą wiedzą dotyczącą regulacji prawnych PZPN oraz FIFA.

– Dla mnie prawo sportowe to idealne połączenie wykształcenia i wiedzy prawniczej z pasją do piłki. Choć jest raczej dodatkiem do bieżącej praktyki zawodowej, która koncentruje się na prawie obrotu gospodarczego i podatkach, to zdobyłem spore doświadczenie w doradzaniu uczestnikom rynku piłkarskiego: reprezentowałem kluby przed FIFA i CAS oraz zawodników i trenerów przed PSP PZPN, doradzałem agentom piłkarskim i ich zawodnikom analizując kontrakty piłkarskie często również w aspektach opodatkowania piłkarzy, w tym w kontekście międzynarodowym, miałem też okazję prowadzić zajęcia w ramach szkoleń organizowanych przez PZPN lub Ekstraklasę. Podczas swojej pracy zawodowej byłem także blisko wszystkich prawnych aspektów funkcjonowania klubu piłkarskiego na poziomie Ekstraklasy. Stąd oczywiście z pozycji członkostwa w radzie nadzorczej będę służyć swoim doświadczeniem w działalności ŁKS Łódź – wyjaśnia Arkadiusz Gerwel.Sponsorzy główni

Sponsorzy

Partner strategiczny

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partner techniczny

Partner medyczny