Doświadczony obrońca podpisał kontrakt z ŁKS-em

21 / 12 / 2019

Nowym zawodnikiem Łódzkiego Klubu Sportowego został Maciej Dąbrowski. 32-letni defensor przez ostatnie dwa lata bronił barw Zagłębie Lubin, a wcześniej był piłkarzem m.in. Legii Warszawa, Pogoni Szczecin i Zawiszy Bydgoszcz. Rosły stoper z „Rycerzami Wiosny” parafował umowę na 2,5 roku – od początku stycznia 2020 roku do końca czerwca 2022 roku.

Maciej Dąbrowski urodził się 20 kwietnia 1987 roku w Radziejowie na Kujawach. Jego pierwszym klubem była Lubienianka Lubień Kujawski, z której jako 18-latek trafił do Zawiszy Bydgoszcz. Po roku spędzonym w „Zetce” Dąbrowski przeniósł się do trzecioligowej Victorii Koronowo, gdzie występował przez półtora sezonu – w międzyczasie zaliczając jeden mecz w barwach Wisły Kraków w rozgrywkach o Puchar Ekstraklasy, a także dwa spotkania w Młodej Ekstraklasie z Koroną Kielce.

Na początku 2008 roku Maciej został zawodnikiem GKS-u Bełchatów, gdzie po dwóch występach w Młodej Ekstraklasie zaliczył upragniony debiut w seniorskiej ekstraklasie. Szybszy rozwój jego kariery zahamowała niestety poważna kontuzja (zerwanie więzadeł), po której na powrót do ekstraklasy musiał czekać aż cztery lata – będąc już wtedy w koszulce Pogoni Szczecin. W międzyczasie „Dąbroś” reprezentował za to znów barwy Zawiszy Bydgoszcz i – przez jeden sezon – Olimpii Grudziądz.

W Szczecinie mierzący 194 cm wzrostu obrońca grał przez dwa i pół roku – w tym czasie rozegrał 70 meczów w ekstraklasie i zdobył swoje pierwsze w niej bramki (łącznie było ich siedem). Na początku 2015 roku Dąbrowski zdecydował się na przenosiny do pierwszoligowego wówczas Zagłębia Lubin, któremu wiosną pomógł wywalczyć powrót do ekstraklasy.

Kolejny bardzo dobry sezon z „Miedziowymi” – zakończony awansem do europejskich pucharów – zaowocował ofertą z Legii Warszawa, do której Maciej przeprowadził się w sierpniu 2016 roku, kiedy dobiegła końca przygoda lubinian z międzynarodowymi rozgrywkami. „Dąbroś” bardzo szybko zaaklimatyzował się w stolicy, czego dowodem były sukcesy na koniec sezonu – tak drużynowe (mistrzostwo kraju), jak i indywidualne (tytuł najlepszego obrońcy ligi).

Dąbrowski miał też wkład w mistrzostwo Legii w następnym sezonie, bo w rundzie jesiennej rozegrał dla klubu z Łazienkowskiej 3 dziewięć meczów i strzelił jednego gola. Przyczynił się też do wywalczenia Pucharu Polski (cztery spotkania i jedno trafienie), a ponadto walczył z legionistami w europejskich pucharach (trzy występy w eliminacjach Ligi Mistrzów i dwa w eliminacjach Ligi Europy). Rundę wiosenną sezonu 2017/18 Maciej spędził już jednak jako gracz Zagłębia Lubin i – co ciekawe – z nim w składzie ekipa z Dolnego Śląska nie przegrała żadnego z sześciu spotkań.

W zeszłym sezonie „Dąbroś” 24 razy reprezentował klub z Lubin w ekstraklasie i przyczynił się wywalczenia szóstego miejsca na koniec rozgrywek. W obecnym natomiast sezonie Maciej zanotował w barwach „Miedziowych” sześć występów – po trzy w lidze i krajowym pucharze. Łączny zatem jego dotychczasowy dorobek na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej to 164 mecze i 14 goli. Warto też pamiętać, że Dąbrowski ma też w swoim piłkarskim CV trzy mecze w reprezentacji do lat 20 w 2007 roku i z tą właśnie drużyną jako jeden z 21 wybrańców trenera Michała Globisza poleciał na mundial 20-latków do Kanady – obok m.in. Wojciecha Szczęsnego, Grzegorza Krychowiaka oraz Jarosława Fojuta.

Maciej, witamy przy Al. Unii 2 i życzymy powodzenia w Łódzkim Klubie Sportowym!