Derby Łodzi w 10 ciekawostkach

09 / 08 / 2023

fot. Łukasz Grochala / Cyfrasport

Przed nami już 69. ligowe derby Łodzi i zarazem pierwszy od jedenastu lat mecz ŁKS-u z Widzewem w Ekstraklasie. Dziś przybliżamy długą historię ligowych zmagań ełkaesiaków z lokalnym rywalem w dziesięciu ciekawostkach.

1. Pierwszy mistrzowski

W latach 20. XX wieku ełkaesiacy rozegrali z RTS-em Widzewem swój pierwszy mecz rangi mistrzowskiej. 9 maja 1926 roku na koniec pierwszej rundy zmagań w łódzkiej klasie A (jej zwycięzca kwalifikował się do mistrzostw Polski) ełkaesiacy pokonali na wyjeździe lokalnego rywala 5:2. Dodajmy, że w rewanżu ŁKS wygrał aż 7:1. Niestety, statystycy nie uwzględniają tych spotkań w derbowych statystykach.

2. Trzynaście szczęśliwych

Ełkaesiacy odnieśli 13 ligowych zwycięstw nad Widzewem. Po raz ostatni z kompletu punktów na stadionie rywala cieszyliśmy się w 2011 (1:0 w Ekstraklasie po golu Marcina Mięciela) i w 2020 roku (2:0 na zapleczu elity po bramkach Maksymiliana Rozwandowicza i Adriana Klimczaka). Widzew wygrał 28 spotkań, a 27 meczów zakończyło się podziałem punktów. Dotąd nasi piłkarze zdobyli w tych meczach 70 bramek.

• Meczów w lidze: 68 (ekstraklasa, I liga, III liga)
  • Zwycięstw ŁKS-u / Remisów / Porażek: 13 / 27 / 28
  • Bramki: 70:96
  • Najwięcej goli dla ŁKS-u: Longin Janeczek (5)
  • Najwyższe zwycięstwo ŁKS-u: 6:1
  • Ostatni mecz: 0:1 (Bartłomiej Pawłowski)

3. Najwyższe zwycięstwo

W 1948 roku piłkarze ŁKS-u odnieśli najwyższe ligowe zwycięstwo nad Widzewem. ŁKS wygrał tamto spotkanie 6:1 po golach Ryszarda Pietrzaka, Tadeusza Hogendorfa, dwóch trafieniach Longina Janeczka oraz znanego potem z małego ekranu i sceny teatralnej Mariana Łącza. W pierwszym meczu ŁKS też był zresztą górą, pokonując rywala 6:2. Co godne uwagi, „Przegląd Sportowy” podkreślał „wzorową atmosferę na boisku i widowni”. Więcej o tamtych meczach TUTAJ.

4. Najwięcej meczów i goli

Marek Chojnacki rozegrał 25 ligowych meczów z Widzewem. Rekordzista pod względem liczby występów w łódzkim klubie jest więc przy okazji rekordzistą pod względem liczby występów w meczach derbowych. Najskuteczniejszym zawodnikiem ŁKS-u w ligowych starciach z Widzewem jest natomiast Longin Janeczek, który zdobył w sumie 5 goli i to w zaledwie dwóch meczach. Spośród obecnych ełkaesiaków smak derbowej rywalizacji poznało ośmiu zawodników: Michał Kołba, Dawid Arndt, Bartosz Szeliga, Kamil DankowskiNacho Monsalve, Adam Marciniak (jedyny z derbowym meczem w Ekstraklasie; 0:0 w 2007 roku), Piotr Janczukowicz i Pirulo. Hiszpan ma ponadto na koncie już 2 ligowe gole w starciach z Widzewem.

5. Wygrane na Widzewie

ŁKS wygrał w lidze na stadionie Widzewa cztery mecze. Jesienią 1993 roku ełkaesiacy zwyciężyli 1:0 po golu Jacka Płuciennika, potem dwukrotnie wygrywali także 1:0 po bramkach zdobytych w 84. minucie (słynny lob Marcina Danielewicza w 1997 roku i główka Marcina Mięciela w 2011 roku). Z kolei w 2020 roku zgarnęli na stadionie przy al. Piłsudskiego komplet punktów dzięki wygranej 2:0 (Maksymilian Rozwandowicz i Adrian Klimczak).

6. Nie tylko z Widzewem

ŁKS rywalizował w Łodzi nie tylko z Widzewem. Jeszcze przed pierwszą wojną światową nasi piłkarze toczyli zacięte boje m.in. z Newcastle, Unionem i Towarzystwem Miłośników Rozwoju Fizycznego na Widzewie. W dwudziestoleciu międzywojennym łódzkim szlagierem nazywano m.in. ligowe starcia ŁKS-u z Klubem Turystów, a na przełomie lat 60. i 70. ełkaesiacy rywalizowali na zapleczu elity z Włókniarzem i Startem. Więcej o zapomnianych derbach Łodzi TUTAJ.

7. Znów w Ekstraklasie

Na derbowy mecz ŁKS-u z Widzewem w najważniejszych krajowych rozgrywkach czekaliśmy jedenaście lat. W sezonie 2011/12 ełkaesiacy najpierw wygrali 1:0 na stadionie rywala, a następnie podzielili się z nim punktami na starym obiekcie w al. Unii 2 (1:1 po golach Marcina Kaczmarka dla gości i Marka Saganowskiego dla ŁKS-u). Dodajmy, że w XXI wieku w piłkarskiej elicie derbami Łodzi cieszyliśmy się tylko sześciokrotnie:

11.08.2006 | Widzew – ŁKS 2:1 (2:1) | Bramki: 1:0 Tychowski (10), 2:0 Bogunović (31), 2:1 Madej (45)
16.03.2007 | ŁKS – Widzew 0:0
05.10.2007 | Widzew – ŁKS 0:0
11.04.2008 | ŁKS – Widzew 2:0 (1:0) | Bramki: 1:0 Adamski (14), 2:0 Kłos (51)
17.10.2011 | Widzew – ŁKS 0:1 (0:0) | Bramki: 0:1 Mięciel (84)
09.04.2012 | ŁKS – Widzew 1:1 (0:0) | Bramki: 0:1 Kaczmarek (50), 1:1 Saganowski (52)
12.08.2023 | Widzew – ŁKS ?

8. Kwadranse

Najwięcej emocji w derbach Łodzi należy spodziewać się w ostatnim kwadransie pierwszej połowy, bo właśnie wtedy pada najwięcej goli. Pomiędzy 31. a 45. minutą ełkaesiacy zdobyli 18 goli, a piłkarze Widzewa dwa więcej. Dodajmy do tego, że ełkaesiacy trzykrotnie cieszyli się w derbach Łodzi z gola w 90. minucie, chociaż żaden z nich nie zapewnił ŁKS-owi zwycięstwa.

• 1 – 15 minuta: 12 goli dla ŁKS-u / 13 goli dla Widzewa
  • 16 – 30 minuta: 8 goli / 21 goli
  • 31 – 45+ minuta: 18 goli / 20 goli
  • 46 – 60 minuta: 14 goli / 17 goli
  • 61 – 75 minuta: 7 goli / 12 goli
  • 76 – 90+ minuta: 11 goli / 15 goli

9. Trenerzy ŁKS-u, którzy wygrywali w lidze z Widzewem:

Ośmiu trenerów ŁKS-u cieszyło się z ligowego zwycięstwa nad Widzewem, z czego najczęściej, bo aż czterokrotnie Leszek Jezierski (to on zwykł mawiać po tym meczach, że „punkty zostały w Łodzi”). Dodajmy, że dla Kazimierza Moskala, czyli obecnego trenera naszego zespołu, sobotnie spotkanie będzie derbowym debiutem, natomiast opiekun rywala Janusz Niedźwiedź prowadził widzewiaków już w dwóch takich spotkaniach (jeden zremisował i jeden wygrał).

• ⚽⚽⚽⚽ Leszek Jezierski (2:1, 1:0, 1:0, 1:0)
  • ⚽⚽ Zygmunt Otto (6:2, 6:1)
  • ⚽⚽ Ryszard Polak (2:0, 1:0)
  • ⚽ Zygmunt Gutowski (1:0)