Klub

Departament Rozwoju Indywidualnego

27.06.2024

27.06.2024

Departament Rozwoju Indywidualnego

fot. Łukasz Grochala / Cyfrasport

Departament Rozwoju Indywidualnego to nowy dział pionu sportowego ŁKS-u. Do jego zadań należeć będzie m.in. indywidualizacja procesu treningowego w ramach wyselekcjonowanej grupy najzdolniejszych zawodników klubu. Koordynatorem projektu został Marcin Matysiak, a asystentem Adam Marciniak.

– W najbliższym sezonie nasz projekt obejmie rocznik 2007 i młodsze. Jego koordynator, czyli Marcin Matysiak, będzie nadzorował cały proces szkoleniowy najbardziej utalentowanych zawodników, a przy tym kontrolował zarówno środowisko treningowe, jak i pozasportowe, zwracając chociażby uwagę na środowisko szkolne – mówi Robert Graf, wiceprezes klubu ds. sportu.

Departament Rozwoju Indywidualnego zamierza więc skrupulatnie planować oraz nadzorować ścieżki rozwoju najbardziej uzdolnionych zawodników i odpowiadać za selekcję do „Grupy Talent”. Poza tym będzie zajmował się systematyczną analizą osiąganych przez piłkarzy wyników oraz przeprowadzał (z udziałem zawodników) indywidualne analizy taktyczne.

– Bardzo ważne w kontekście tego projektu będą cotygodniowe treningi indywidualne. Mniejsza grupa zawodników będzie brała udział w zajęciach prowadzonych przez większą liczbę szkoleniowców, w tym także trenerów pierwszej drużyny oraz dwóch zespołów rezerw. Wszystko po to, żeby najefektywniej pracować nad udoskonalaniem poszczególnych elementów piłkarskiego warsztatu i tym samym podnosić umiejętności naszych piłkarzy – podkreśla Robert Graf.

Projekt zakłada ścisłą współpracę nie tylko z trenerami drużyn seniorskich oraz Akademii ŁKS, ale także z trenerami mentalnymi, psychologiem i menadżerem działu skautingu. To nie wszystko, bo Departament Rozwoju Indywidualnego będzie się również bacznie przyglądał piłkarzom spoza naszego klubu, opiniując ich potencjał oraz umiejętności w kontekście przydatności do gry w ŁKS-ie.

– Wszystkie działania w tym zakresie mają na celu zoptymalizować proces szkoleniowy. Chcemy otoczyć naszych zawodników merytoryczną opieką. Marcin Matysiak i Adam Marciniak będą w stałym kontakcie nie tylko z trenerami klubowymi, ale także opiekunami kadr wojewódzkich czy reprezentacji Polski. I na pewno nie będzie to wyłącznie praca na danych statystycznych zza biurka, bo departament zamierzać brać aktywny udział chociażby w treningach – wyjaśnia Robert Graf.

Skład Departamentu Rozwoju Indywidualnego:

Marcin Matysiak, który został koordynatorem projektu, rozpoczął pracę w Łódzkim Klubie Sportowym kilka lat temu od drużyn młodzieżowych Akademii ŁKS, poza tym prowadził z sukcesami zespół rezerw (z ŁKS II Łódź awansował najpierw do trzeciej, a potem także do drugiej ligi), a wiosną 2024 objął pierwszą drużynę naszego klubu w PKO BP Ekstraklasie.

Adam Marciniak, który w samej tylko Ekstraklasie rozegrał 287 meczów, niedawno zakończył sportową karierę, co nie oznacza zakończenia współpracy ŁKS-u, bo nasz wychowanek podjął się nowego wyzwania, przystając na propozycję klubu. Adam Marciniak zaangażuje się w nowy projekt Akademii ŁKS w roli asystenta koordynatora projektu.