Czy wiesz, że… Przed ŁKS – Odra Opole

11 / 05 / 2022

Garść statystycznych i historycznych ciekawostek przed niedzielnym meczem ŁKS-u z Odrą Opole.

• Odra Opole jest drugim (po Zagłębiu Sosnowiec) klubem spośród obecnych pierwszoligowców, z którym ełkaesiacy odnieśli najwięcej zwycięstw w lidze.
  • Najbliższy rywal łodzian w tym roku przegrał tylko jeden wyjazdowy mecz i jest czwartym najlepiej punktującym w delegacji pierwszoligowcem w 2022.
  • W tym sezonie na listę strzelców wpisało się 15 zawodników ŁKS-u i 16 Odry (najskuteczniejsi: Pirulo – 10 goli i Tomas Mikinic – 8 goli).
  • ŁKS wygrał pierwszych siedem ligowych meczów z Odrą. Tę imponującą serię rozpoczął w 1956 roku zwycięstwem 5:1, a zakończył w 1960 wygraną 2:1. Opolanie pierwszy punkt zdobyli dopiero w ósmym pojedynku z „Rycerzami Wiosny”.
  • Odra Opole rywalizuje na zapleczu ekstraklasy już 27 sezon. Więcej sezonów w pierwszej lidze (dawnej drugiej lidze) spośród obecnych pierwszoligowców spędziła tylko Arka Gdynia.
  • 29 września 1973 roku ŁKS pokonał w Łodzi Odrę 2:0, a drugą bramkę dla ełkaesiaków zdobył… Jan Tomaszewski. Bramkarz wykorzystał rzut karny.
  • W ligowych meczach z Odrą Opole w sumie na listę strzelców wpisało się 37 zawodników ŁKS-u. Najskuteczniejsi spośród nich: Jerzy Sadek (7 goli) i Jerzy Wieteski (6 goli)
  • Listopadowe zwycięstwo Odry w Opolu było pierwszym od 20 lat odniesionym nad ŁKS-em.

Bilans ligowych meczów ŁKS vs. Odra Opole

• Meczów w lidze: 47
  • Zwycięstw ŁKS-u / Remisów / Porażek: 18 / 11 / 18
  • Bramki: 67:55 dla ŁKS-u