Co słychać u rywala: GKS Tychy

19 / 02 / 2021

fot. Tadeusz Skwiot / Cyfrasport

W sobotę ełkaesiacy zmierzą się z GKS-em Tychy, który nie zamierza zrezygnować z walki o awans do elity. – Chcemy rozpocząć piłkarską wiosnę od osiągnięcia dobrego wyniku w Łodzi – zapowiada trener Artur Derbin.

Piłkarze GKS-u Tychy w szesnastu dotąd rozegranych spotkaniach zdobyli 27 punktów i zajmują siódme miejsce w tabeli pierwszej ligi, więc należy ich zaliczać do grona kandydatów do awansu, a co najmniej uczestników gier barażowych o ekstraklasę.

Podopieczni trenera Artura Derbina wznowili zajęcia po zimowych urlopach 7 stycznia, czyli 44 dni przed meczem z łódzkim klubem. Do rundy wiosennej przygotowywali się m.in. na kilkudniowym zgrupowaniu w Ustroniu. W trakcie pobytu w Beskidzie Śląskim, a i po powrocie do domu tyszanie rozegrali w sumie siedem meczów sparingowych.

Siedem sparingów

Przypomina się nam ciągle, że do wyników meczów sparingowych nie należy przywiązywać wagi, ale z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że GKS Tychy w trakcie przerwy zimowej przegrał z GKS-em Katowice (0:1), słowacką MŠK Žilina (2:3) i Puszczą Niepołomice (1:3), wygrał z czeskim FK Fotbal Třinec (5:1), Ruchem Chorzów (2:1) i Bruk-Bet Termaliką Nieciecza (2:0), a także zremisował z Pniówkiem Pawłowice (3:3). Najskuteczniejszymi zawodnikami tyszan w grach kontrolnych okazali się Dominik Nowak (4 gole) i Bartosz Biel (3 gole).

– Ten okres przygotowawczy miał nam posłużyć do obserwacji nowych zawodników, ale także do pracy nad sposobem gry i tego, jak reagujemy w poszczególnych fazach każdego spotkania. Mamy nad czym pracować, ale do meczu z ŁKS-em będziemy przygotowywać się ze spokojem – powiedział po ostatnim sparingu trener Artur Derbin, który przyznał, że w kwestii wyjściowej jedenastki na sobotnie spotkanie wciąż jest kilka znaków zapytania. – Wierzę w swój zespół. Sobotnie spotkanie da nam odpowiedź na pytanie o to, w którym jesteśmy miejscu w tej chwili – dodał szkoleniowiec.

Były ełkaesiak z czterema golami

W tym sezonie na listę strzelców w Fortuna 1 Lidze wpisało się już jedenastu piłkarzy GKS-u Tychy. Najskuteczniejszy jesienią był Szymon Lewicki, a warto wspomnieć o drugim na tej liście Bartoszu Bielu. Zawodnik w przeszłości reprezentował barwy piłkarz ŁKS-u i w barwach łódzkiego klubu rozegrał trzy mecze w sezonie 2012/2013.

– ŁKS jest topowym zespołem w lidze. Na pewno będziemy musieli wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności, żeby osiągnąć dobry wynik. Widzimy jakie ruchy transferowy wykonał klub, dlatego moim zdaniem jest to jeszcze lepsza drużyna niż jesienią – przyznał Bartosz Biel.

Lista zdobywców goli dla GKS-u Tychy w tym sezonie pierwszej ligi: 5 goli – Szymon Lewicki, 4 – Bartosz Biel, 3 – Łukasz Grzeszczyk, 2 – Oskar Paprzycki, 1 – Łukasz Moneta, Nemanja Nedić, Damian Nowak, Dominik Połap, Sebastian Steblecki, Bartosz Szeliga, Krzysztof Wołkowicz.

Dodajmy, że zimą GKS Tychy pozyskał Kamila Kargulewicza (wcześniej Siarka Tarnobrzeg) i dobrze znanego w Łodzi Wiktora Żytka, który w przeszłości występował m.in. w ŁKS-ie, a jesienią reprezentował barwy Puszczy Niepołomice. Z Tychami pożegnał się Jan Biegański, który przeszedł do Lechii Gdańsk.

Raport zdrowotny

Trener Artur Derbin nie będzie mógł skorzystać w sobotę z usług Dominika Połapa, który pauzuje z powodu nadmiaru żółtych kartek. Kilka dni temu na drobne problemy zdrowotne narzekali bramkarz Konrad Jałocha i młody napastnik Bartosz Zarębski, ale obaj mają być gotowi na mecz z ŁKS-em. Zabraknie natomiast wracających dopiero do zdrowia po poważnych urazach Krzysztofa Wołkowicza i Michała Staniuchy.

Zaległe spotkanie zaplanowane w ramach 17. kolejki Fortuna 1 Ligi, w którym ŁKS zmierzy się z GKS-em Tychy rozpocznie się w najbliższą sobotę o godz. 12.40. Transmisja w Polsacie Sport.