Biblioteczka ełkaesiaka (cz. I)

02 / 01 / 2021

Jeśli ligowa przerwa daje wam się we znaki, rzućcie okiem na nasze propozycje książkowo-filmowe, które pomogą zająć myśli czymś pożytecznym do momentu powrotu łodzian na boiska.

Styczeń można pożytecznie wykorzystać, choćby na poznanie historii swojego ulubionego klubu. W pierwszym odcinku naszego cyklu polecamy tytuły, które znajdziecie w sieci, bibliotekach, księgarniach lub popularnych platformach streamingowych.

Jednodniówka jubileuszowa

Wydaną w 1924 roku jednodniówkę jubileuszową znajdziecie w sieci (bezpłatnie) na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi [TUTAJ]. Kto powinien sięgnąć po tę pozycję? Polecamy ją zwłaszcza tym, których interesuje to, jak o naszym klubie (i sporcie) pisali jego twórcy na początku lat dwudziestych.

Stadion pełen wspomnień

Wydaną w 1978 roku książkę (B. Madej i L. Włodkowski) zna zapewne wielu kibiców ŁKS-u, a ci którzy jeszcze się z nią nie zetknęli nie powinni zwlekać, tym bardziej że można ją znaleźć w miejskich bibliotekach (trafić na nią można również w sieci). Znajdziemy w niej wiele ełkaesiackich anegdot i mniej znanych faktów z historii naszego klubu, co więcej całość podano w niezwykle przystępnej formie.

Ikony ŁKS. Władysław Król (cz. I)

Wydana przez Jacka Bogusiaka książka to zbiór m.in. bardzo ciekawych wycinków gazet i unikalnych zdjęć przedstawiających życie i karierę piłkarską najwybitniejszego z wybitnych w dziejach ŁKS-u. To też opowieść o znakomitym piłkarzu, trenerze i intrygującym człowieku (druga część opowiada m.in. o Władysławie Królu – hokeiście). Książkę wciąż można zakupić w sieci, a także w łódzkiej Księgarni Odkrywcy (ul. Narutowicza 46).

50 lat sportu – Jubileusz Łódzkiego Klubu Sportowego

Pod tym enigmatycznym tytułem znajdującym się na okładce wydanej w latach 50. książki kryje się wyjątkowa opowieść o historii ŁKS-u. Publikacja ukazała się na rynku z okazji 50-lecia powstania klubu i na tle innych rocznicowych pozycji wyróżnia się intrygującą anegdotyczną formą (jedyne na co należy wziąć poprawkę, to realia polityczne). Książkę znajdziecie m.in. w internetowych antykwariatach.

Bobby Robson: więcej niż trener

W dokumencie z 2018 roku, na który traficie w Netfliksie nie znajdziecie informacji o łódzkim klubie, ale poznacie legendarnego trenera Bobby Robsona, jednego z najsłynniejszych szkoleniowców w historii futbolu, z którym zmierzyliśmy się w 1994 roku. Warto chociażby ze względu na tamten ważny przecież dla nas dwumecz z FC Porto w pierwszej rundzie Pucharu Zdobywców Pucharów.

Już wkrótce zaproponujemy Wam kolejne ciekawe tytuły.