Aleksander Bobek weźmie udział w nowej inicjatywie PZPN

11 / 03 / 2020

Aleksander Bobek dostał powołanie od Polskiego Związku Piłki Nożnej na zgrupowanie Future Pro. Spotkanie dla młodych zawodników odbędzie się od 16 do 20 marca w Szamotułach. Projekt Future Pro to nowa inicjatywna PZPN-u, która zwraca uwagę na różnice pomiędzy wiekiem biologicznym, a wiekiem kalendarzowym młodych zawodników.

Głównym celem projektu Future Pro jest odpowiednie dopasowanie treningów do rozwoju fizycznego danych grup juniorskich, by te mogły szkolić się na najwyższym poziomie. – Zawsze mieliśmy dylemat, jak postępować z takimi zawodnikami. Widząc ich możliwości, ale i ograniczenia w rywalizacji z równo lub bardziej rozwiniętymi rówieśnikami. Zastanawialiśmy się, jak ich selekcjonować, jak trenować, ale zawsze byliśmy świadomi, że trzeba na nich dłużej poczekać. Rok temu w Wałbrzychu przeprowadziliśmy pilotażowe zgrupowanie dla chłopców z rocznika 2004. Teraz chcemy im pomóc dedykowanym projektem – mówi cytowany przez laczynaspilka.pl Bartłomiej Zalewski, koordynator projektu.

Projekt ma funkcjonować równolegle z reprezentacjami juniorskimi. Ma przede wszystkim być wsparciem dla piłkarzy, którzy w niedalekiej przyszłości mają stanowić o sile kadr juniorskich i w dłużej perspektywie kadry seniorskiej.

Na najbliższe zgrupowanie powołanych zostało 24 zawodników z Polski i zagranicy. Zawodnicy byli selekcjonowani poprzez Akademie Młodych Orłów, gdzie również są przeprowadzane badania mające na celu określenie ich dojrzewania. Wśród powołanych kadry U-15 znaleźli się utalentowani chłopcy z rocznika 2006, których wiek biologiczny jest na poziomie tych późno dojrzewających z 2005. Dodatkowo, specjaliści z Instytutu Sportu będą prowadzili cykliczne badania wieku biologicznego, trenerzy motoryczni przeprowadzą testy FMS i funkcjonalne, przygotowując również indywidualne programy prewencyjne dla piłkarzy. Całość uzupełniona zostanie o wspomniane warsztaty mentalne oraz dietetyczne i przede wszystkim o pracę na boisku.

Niedawno Aleksander Bobek podpisał z ŁKS-em trzyletnią umowę. 16-letni bramkarz Akademii ŁKS brał udział w ostatnim, trzytygodniowym zgrupowaniu w tureckim Side, gdzie pierwsza drużyna przygotowywała się do rundy wiosennej PKO Ekstraklasy.

Pochodzący z Łodzi Aleksander Bobek od ponad pięciu lat jest zawodnikiem Akademii ŁKS. Jego przygoda z „Rycerzami Wiosny” rozpoczęła się od udziału w turnieju międzyszkolnym, na którym został wypatrzony przez trenerów z przeplatanką na piersi. Postępy, jakie w tym czasie zrobił mający już 192 cm wzrostu i ważący 81 kg zawodnik, nie uszły też uwadze selekcjonerowi reprezentacji Polski do lat 15, który powołał Bobka na jedną z niedawnych konsultacji.

[AKTUALIZACJA] Ze względu na zagrożenie epidemią koronawirusa zgrupowanie Future Pro zostało przeniesione na inny termin, który zostanie ustalony po unormowaniu się sytuacji w kraju.

Lista powołanych na zgrupowanie Future PRO:

• David Ajenjo Hyjek (Atletico Madryt)
  • Ashley Akpan (Chelsea FC)
  • Adam Stankowski (Escola Varsovia)
  • Paweł Perdun (Górnik Łęczna)
  • Jakub Kaliszczyk (Jagiellonia Białystok)
  • Adrian Sandach (Korona Kielce)
  • Ksawery Kukułka (Lech Poznań)
  • Igor Kornobis (Lech Poznań)
  • Jordan Majchrzak (Legia Warszawa)
  • Maddox Sobociński (Legia Warszawa)
  • Igor Strzałek (Legia Warszawa)