73. rocznica Powstania Warszawskiego

Drużyna

73. rocznica Powstania Warszawskiego

01.08.2017

01.08.2017

Bez względu na ocenę polityczną, zryw w stolicy w 1944 roku nie miał sobie równych w historii. Przez 63 dni bohaterska Warszawa, w której znaleźli się mieszkańcy różnych miast, w tym i łodzianie, walczyła o godność, przyszłą suwerenność i niepodległość Polski.

W tym dniu nieważni są politycy, spory historyków, popisy dziennikarskich demagogów. Najważniejsza jest pamięć o zwykłych żołnierzach i cywilach, którzy tak bardzo ukochali Polskę i swoją stolicę, że postanowili bić się o nią nawet w wydawałoby się beznadziejnej sytuacji. I choćby tylko z tego powodu należy im się szacunek i pamięć.

W Powstaniu Warszawskim zginęło wedle różnych szacunków ok. 16 tysięcy polskich żołnierzy i  od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Wśród nich byli łodzianie.

Kibice, działacze i piłkarze Łódzkiego Klubu Sportowego składają 1 sierpnia hołd walczącej Warszawie.