Aktualności

40. starcie z Zagłębiem

1
21 / 11 / 2023

fot. Jakub Piasecki / Cyfrasport

W najbliższy piątek na stadionie Króla będziemy świadkami już 40. ligowego starcia ŁKS-u z Zagłębiem Lubin. Czekają nas wielkie emocje, ale zanim o tym, przypominamy co działo się w poprzednich spotkaniach tych zespołów.

 • Pierwszy w historii ligowy mecz ŁKS-u z Zagłębiem Lubin odbył się 26 października 1985 roku w Łodzi. Ełkaesiacy wygrali 3:1 po golach Grzegorza Więzika, Krzysztofa Barana i Ryszarda Robakiewicza.
 • Właśnie w tym pierwszy meczu z Zagłębiem barwy ŁKS-u reprezentowało aż trzech braci Robakiewiczów. Najstarszy z nich – Józef (zagrał po przerwie) oraz najmłodszy – Zbigniew (przed przerwą) byli bramkarzami, natomiast Ryszard rozegrał cały mecz i nawet wpisał się na listę strzelców.
 • Najskuteczniejszym zawodnikiem „Rycerzy Wiosny” w meczach z Zagłębiem jest Marek Saganowski, autor aż 8 goli. Co ciekawe, popularny „Sagan” po raz pierwszy „ukłuł” lubinian w barwach ŁKS-u w 1996 roku w wieku osiemnastu lat, a po raz ostatni w 2011 roku czyli już po trzydziestce.
 • Ostatni ligowy mecz ŁKS-u z Zagłębiem w Łodzi zakończył się wygraną łodzian 3:2 po golach Carlosa Morosa, Antonio Domingueza i Adama Ratajczyka.

 • Adam Ratajczyk zdobywając trzy lata temu gola w meczu z Zagłębiem Lubin został najmłodszym autorem bramki dla ŁKS-u w elicie w XXI wieku (miał wówczas 17 lat, 8 miesięcy i 22 dni).
 • Najczęściej, bo aż czterokrotnie ełkaesiacy wygrywali z Zagłębiem 1:0 i 2:1. Dwukrotnie łodzianie zwyciężyli z tym rywalem: 2:0, 3:2 i 4:2, poza tym zanotowali po jednym zwycięstwie 3:1 i 6:2.
 • Najdłuższą serię zwycięstw ŁKS-u z Zagłębiem (4 wygrane z rzędu) łodzianie zanotowali dwukrotnie: w latach 1986-1988 i 1992-1994.
 • Najwyższe zwycięstwo nad Zagłębiem w lidze łodzianie odnieśli jesienią 1993 roku, gdy wygrali w Lubinie aż 6:2.
 • Kapitan obecnej drużyny ŁKS-u Adam Marciniak w barwach swojego macierzystego klubu zdobył jedną bramkę i akurat strzelił ją właśnie w meczu z Zagłębiem Lubin w 2007 roku (miał wówczas 18 lat, 6 miesięcy i 15 dni).

 • W dotąd rozegranych 39 ligowych spotkaniach z kompletu punktów ŁKS i Zagłębie cieszyli się po 16 razy, a 7 siedem spotkań zakończyło się remisem.
 • Łodzianie w ligowych starciach z Zagłębiem Lubin zdobyli 57 goli.

Wszystkie ligowe bramki dla ŁKS-u w meczach z Zagłębiem Lubin:

⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽⚽ – Marek Saganowski
⚽⚽⚽ – Dariusz Podolski, Tomasz Lenart, Tomasz Wieszczycki
⚽⚽ – Grzegorz Więzik, Ryszard Robakiewicz, Marek Chojnacki, Krzysztof Stefański, Janusz Kaczówka, Grzegorz Krysiak, Maciej Terlecki, Łukasz Madej
⚽ – Krzysztof Baran, Jacek Ziober, Sławomir Różycki, Stanisław Terlecki, Adam Grad, Tomasz Cebula, Zdzisław Leszczyński, Jacek Płuciennik, Tomasz Kłos, Daniel Dubicki, Rodrigo Carbone, Zbigniew Wyciszkiewicz, Dariusz Kłus, Rafał Niżnik, Adam Marciniak, Robert Szczot, Ensar Arifović, Ronald Gërçaliu, Piotr Pyrdoł, Carlos Moros Gracia, Antonio Dominguez, Adam RatajczykSPONSOR STRATEGICZNY

Sponsorzy główni

Sponsorzy

Partner strategiczny

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partner techniczny

Partner medyczny