Drużyna

Najdalej Gdynia. Najczęściej z Zagłębiem. Siedem ciekawostek przed premierą pierwszej ligi

18.08.2020

18.08.2020

Najdalej Gdynia. Najczęściej z Zagłębiem. Siedem ciekawostek przed premierą pierwszej ligi

fot. Borys Gogulski / Cyfrasport

Z kim spośród obecnych pierwszoligowców piłkarze ŁKS-u rozegrali najwięcej meczów w lidze? Której z tych drużyn strzelili najwięcej goli? Rzućcie okiem na siedem ciekawostek przed premierą zbliżającego się wielkimi krokami sezonu pierwszej ligi.

  • Piłkarze ŁKS odwiedzą w pierwszej lidze szesnaście miast i przemierzą w sumie w zbliżającym się sezonie ok. czterech tysięcy kilometrów. Najdalej mają ełkaesiacy na stadion Arki Gdynia (ok. 363 km) i Chrobrego Głogów (ok. 320 km). Najbliżej – obiekt Widzewa Łódź (7,2 km) i GKS-u Bełchatów (60 km).
  • Wśród pierwszoligowych rywali, z którymi łodzianie zmierzą się w zbliżającym się sezonie najwięcej zwycięstw nasi piłkarze odnieśli nad Zagłębiem Sosnowiec (29), Odrą Opole (16) i Widzewem (12). Także z Zagłębiem Sosnowiec „Rycerze Wiosny” rozegrali najwięcej meczów (74 spotkania) i zdobyli najwięcej goli (106 bramek).
  • Z szesnastoma aktualnymi pierwszoligowcami ełkaesiacy już wcześniej rywalizowali w lidze. Jedynym zespołem, z którymi spotkają się na boisku po raz pierwszy będzie… Resovia, a to o tyle niezwykłe, że rzeszowianie należą do najstarszych polskich klubów.
  • Z żadnym z siedemnastu aktualnych pierwszoligowców ełkaesiacy nie rywalizowali w lidze przed drugą wojną światową. Pierwszym w historii ligowym rywalem z tej stawki był Widzew, z którym ŁKS zmierzył się dopiero w 1948 roku, wygrywając wysoko oba spotkania.
  • Arka Gdynia jest zespołem, która spośród obecnych pierwszoligowców rozegrała najwięcej, bo aż 31 sezonów na zapleczu ekstraklasy. Ełkaesiacy w pierwszej (dawnej drugiej) lidze spędzili dotąd 15 lat.
  • Kilku byłych piłkarzy ŁKS-u, którzy z naszym klubem zdobywali tytuł mistrzów Polski występowało w przeszłości także w co najmniej jednym aktualnym pierwszoligowcu. Stanisław Baran czyli mistrz Polski z 1958 roku grał przecież także w Resovii, a Henryk Szymborski i Henryk Szczepański w Budowlanych Opole, czyli dzisiejszej Odrze. Takich zawodników znajdziemy także w zespole mistrzów Polski z 1998 roku. Wśród nich są m.in. Austin Hamlet (Stomil Olsztyn), Zbigniew Wyciszkiewicz (Odra Opole i Widzew) i Rafał Niżnik (Górnik Łęczna).
  • W pierwszej lidze spotkamy się ze starymi znajomymi. W Puszczy Niepołomice występują Jewhen Radionow i Wiktor Żytek. W Radomiaku – Artur Bogusz. W Sandecji Nowy Sącz – Dominik Budzyński. W Chrobrym Głogów – Kamil Juraszek i Patryk Bryła. W Arce Gdynia – Adam Marciniak. W GKS-ie Bełchatów – Mariusz Magiera. W Górniku Łęczna – Bartłomiej Kalinkowski.